Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak se kontrolují paliva v terénu? Česko má laboratoř na kolech za 30 milionů. Je jediná v Evropě

Tomáš Hadač Tomáš Hadač 31. 8. 2019 • 03:47
6
Zobrazit náhledy (6)
Laboratoř na kolech

Nejmodernějšími přístroji napěchovaný vůz pomáhá celníkům s kontrolou paliv přímo v terénu. Jak takové měření vypadá? A proč ho ocení i běžný motorista?

Poněkud překvapený řidič právě vystupuje z cisterny na záchytném stanovišti ve východočeských Svitavách. Posádka celníků si jej vytipovala na ověření kvality nafty, kterou veze kamsi do Jihlavy. Muž tvrdí, že nemá čas, aby tady zíral celý den. Čtyřiačtyřicetiletá technička Jaroslava Janečková ho uklidňuje, že nanejvýš do dvou hodin obdrží jasný verdikt. A pokud bude vše v pořádku, může zase pádit na Vysočinu. Zatímco se Janečková pouští do odčerpávání pohonných hmot od stále konsternovaného pána, na palubě laboratoře šturmují chemici. Konkrétně Lucie Pušová pečlivě hlídá bod vzplanutí nafty, již „vycucl“ tým celníků z našeho redakčního auta. Zbytek posádky vyráží na silnice za možnými podezřelými.

Náročná přestavba

Nekvalitní palivo dokáže nasekat v motoru pořádnou paseku. Aby se tomu předešlo, pořídili si tuzemští celníci v roce 2016 za třicet milionů korun mobilní laboratoř. Ta dokáže několikanásobně zkrátit (nejen) vyhodnocování jakosti minerálních olejů. Podvodníky tak lapí v terénu ještě předtím, než na pumpu stihnou dovézt problémový bezin či naftu. „Nic podobného v Evropě vážně nenajdete,“ poznamenává Jan Jirsa, vedoucí referátu Podpory dohledových činností. „Tomu odpovídala i náročná přestavba včetně homologace řady přístrojů pro možnost převozu. Nepřekvapí tedy, že kompletace trvala přes tři čtvrtě roku,“ bere si slovo tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Určitou dobu zabralo rovněž školení posádky, která je v plné sestavě šestičlenná: tvoří ji tři technici a shodný počet chemiků.

Švindl leží dole

Přestože se poklad v podobě laboratoře skrývá uvnitř vozu, vede nás Jirsa nejprve k zadním dveřím. Tam Janečková finišuje s odsáváním sto padesáti litrů nafty ze spodních ventilů od udiveného šoféra. To jí potřebují pro analýzu tolik? A jsou povinni ji následně vrátit? Napadá nás spousta otázek. „Potřebujeme se dostat až na dno. Neboť se může stát a také se to bohužel stává, že závadné palivo šejdíři ukládají úplně dospod. Proto si bereme tak velké množství,“ uvádí Janečková a vzápětí dodává: „Drtivou většinu ale samozřejmě vracíme. Vystačíme si poté pouze s dvěma litry.“

55 stupňů a víc

Odsávací zařízení má i svůj praktický důvod. V minulosti dominovaly cisterny s horními poklopy, zato dnes napouštění probíhá zpravidla spodem. „Jenže nám chyběl nástroj, který uměl touto cestou vzorky odebrat. Proto požadavek u výroby mířil též tímto směrem,“ říká mluvčí Prudičová k finančně nákladné přestavbě. Na ní se však značnou měrou podílelo zejména kvantum nejrůznějších přístrojů. Na jednom z nich zrovna Lucie Pušová kontroluje bod vzplanutí u našeho paliva. Když to bude nad pětapadesát stupňů Celsia, natankovali jste v pořádku,“ napíná nás v nevelké laboratoři osmadvacetiletá inženýrka. Po pár minutách je jasno…

 

Detailní analýza

Kýžený plamínek se zastavuje na hodnotě 59,2 °C. Jinými slovy toto číslo odpovídá předepsaným limitům. Znamená to, že je tedy nafta absolutně čistá? Ne tak docela. „Ve vašem případě šlo pouze o zlomek měření. U klasické kontroly porovnáváme dalších sedm vlastností minerálů, což za moment uvidíte. Od viskozity a hustoty ropných látek přes obsah biosložky až třeba po stanovení destilační křivky,“ popisuje Lucie a navazuje: „Tudíž jeden úspěšný parametr o ničem nevypovídá. Abychom mohli hovořit o nezávadnosti, je zapotřebí projít úspěšně všemi testy.“ K sofistikovanému rozboru slouží kupa přístrojů. „Rentgenový fluorescenční spektrometr dokáže třeba vyčíst obsah olova a síry. Tenhle mobilní analyzátor pak identifikuje přítomnost zvyšovačů oktanového čísla,“ popisuje třicetiletý chemik Martin Cinka s tím, že jejich cena šplhá do obrovských částek: ten nejdražší na stanovení typových profilů pohonných hmot dokonce vyšel na čtyři miliony korun!

Hlídají klasické čerpačky

Za rok „naběhá“ mobilní laboratoř po ČR tisíce kilometrů. „Práce v terénu se týká i návštěv čerpacích stanic, kde spolupracujeme s Českou obchodní inspekcí,“ říká Jirsa k tomu, jak je inteligentní vozidlo dále prospěšné běžným motoristům. Neboť díky své rychlosti zkontroluje několik benzínek za den. „Pumpy jsou na tom s kvalitou docela v pohodě. Nejčastěji se setkáváme s porušeními při tranzitech do jiných států,“ konstatuje řidič laboratoře Tomáš Hrnčal. Má za volantem strach, když veze tak drahocenný „náklad“? „Všechny přístroje jsou zajištěné speciálními úchyty a antivibračními podložkami. Že by se něco převrhlo, toho se nebojím,“ vysvětluje devětatřicetiletý šofér.

Ve dne v noci

Po přesně osmapadesáti minutách vystupují chemici s výsledky testů převážené nafty. Všech osm zkoumaných vlastností se vešlo do povolených mantinelů. Zprvu nervózní řidič tak dostává zelenou a pospíchá do Jihlavy. Záchytný automobil celníků však již ulovil dalšího pána na holení, respektive cisternu. „Díky přidanému střešnímu osvětlení můžeme zastavovat auta klidně celou noc. Což také uděláme. Uvidíme, kolik podvodníků odhalíme,“ loučí se s námi Jan Jirsa.

Víte, že …

  • mobilní laboratoř váží přibližně deset tun?
  • šestičlenný tým celníků během roku odebere na 250 vzorků?
    Pochybení zjistí zhruba v deseti procentech případů.
  • pojízdná laboratoř nekontroluje pouze pohonné hmoty?
    Dále je například vybavena přístroji na identifikaci výbušnin, drog, analýzu alkoholu či zvládne ověřit pravost dálničních kuponů.

Časopis Svět motorů si můžete objednat na ikiosek.cz.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud