Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak šel čas s dieselgate: Konec Winterkorna, obří pokuty i sedm let ve vězení

ČTK ČTK 17. 4. 2019 • 04:41
31
1
Zobrazit náhledy (31)
Volkswagen Rupert Stadler Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen

Nejnověji byl bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn  státním zastupitelstvím v německém Braunschweigu obžalován z podvodu kvůli kauze, všechno to ale začalo už v roce 2015.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) 18. září 2015 obvinila německý koncern Volkswagen, že do svých vozidel s naftovým motorem pod typovým označením EA 189 ve verzi Euro 5 instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší.

Volkswagen následně přiznal, že tento software po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut. Z toho připadá zhruba pět milionů vozů na vlajkovou značku VW, přes dva miliony na Audi, 1,2 milionu na značku Škoda a 700.000 na Seat.

Koncern i manažeři kvůli skandálu čelí řadě žalob a vyšetřování. Americká vláda uzavřela 11. ledna 2017 s VW dohodu ohledně urovnání skandálu, automobilka přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů (94 miliard Kč). Volkswagen se už dříve dohodl, že v USA v důsledku skandálu vynaloží až 17,5 miliardy dolarů na urovnání obvinění ze strany regulátorů, zákazníků a prodejců. Od roku 2015 podle agentury Reuters Volkswagen v souvislosti se skandálem vynaložil přes 27 miliard eur. Dalších 7,5 miliardy by měl zaplatit za loňský a letošní rok. VW peníze vynakládá na urovnání žalob, na pokuty vyměřené regulačními úřady či na svolávání automobilů k úpravám.

Po vypuknutí skandálu také naplno vypukla diskuse o omezování či zákazu naftových motorů v Německu i v dalších zemích Evropy.

Personální dopady skandálu

23. září 2015 - Generální ředitel Volkswagenu Martin Winterkorn odstoupil kvůli skandálu z funkce.

28. září 2015 - Němečtí prokurátoři zahájili vyšetřování Winterkorna a šéfa značky Volkswagen Herberta Diesse.

10. března 2016 - Generální ředitel americké divize německé automobilky Volkswagen Michael Horn s okamžitou platností odstoupil z funkce a odešel z firmy. Byl to právě Horn, který byl poslán v říjnu na slyšení amerického Kongresu, aby se omluvil zákazníkům.

20. června 2016 - Prokuratura spolkové země Dolní Sasko zahájila vyšetřování Martina Winterkorna kvůli podezření z manipulace s finančním trhem v souvislosti se skandálem.

6. listopadu 2016 - Prokuratura zahrnula do svého vyšetřování předsedu dozorčí rady Volkswagenu Hanse Dietera Pötsche, který byl v době vypuknutí skandálu finančním ředitelem Volkswagenu.

9. ledna 2017 - USA kvůli aféře zatkly prvního manažera VW, kterým byl bývalý šéf amerického oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů Oliver Schmidt, který se chystal odletět z Floridy do Německa.

22. června 2017 - USA vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů Volkswagenu. Pětice manažerů a vývojářů, včetně dvou pomocníků bývalého ředitele VW Martina Winterkorna, byla americkými úřady obviněna ze zločinného spolčení a porušování amerických předpisů o ochraně životního prostředí.

25. srpna 2017 - Inženýr Volkswagenu James Robert Liang byl v USA odsouzen ke 40 měsícům vězení a k pokutě. Stal se první osobou, kterou americké úřady kvůli skandálu odsoudily.

28. září 2017 - Mnichovská prokuratura v rámci vyšetřování skandálu zadržela Wolfganga Hatze, jenž byl v minulosti členem představenstva výrobce luxusních vozů Porsche.

6. prosince 2017 - Manažer VW Oliver Schmidt byl v USA odsouzen k sedmiletému vězení pro podíl na podvodu a k pokutě 400.000 dolarů (zhruba 8,7 milionu korun).

3. května 2018 - Bylo oznámeno, že bývalý šéf VW Winterkorn byl v USA obviněn kvůli skandálu ze zločinného spolčení, které mělo za cíl utajit před úřady podvod s měřením emisí.

18. června 2018 - Německé úřady zadržely kvůli emisnímu skandálu šéfa automobilky Audi Ruperta Stadlera. Začátkem října s ním automobilka po vzájemné dohodě rozvázala pracovní poměr.

15. dubna 2019 - Státní zastupitelství v německém Braunschweigu obžalovalo bývalého šéfa koncernu Volkswagen Winterkorna z podvodu. Winterkorn dosud jakoukoli zodpovědnost za podvody odmítal. Spolu s Winterkornem státní zástupci obvinili i čtyři další manažery.

Související články

Témata
Avatar - Stejsn
17. 4. 2019 10:09
Výsledek?
V USA jsou odstavené desítky tisíc aut, ale VW to v podstatě nepocítil, obří zisky se vrátily a jede se dál. Kauza zapomenuta. Nepřímý následek ovšem je bezhlavý boom podpory elektromobilů.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku