Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak ušetřit na havarijním pojištění?

Prezentace klienta 26. 6. 2019 • 11:55
2

Chcete mít auto dobře pojištěné a zároveň za pojištění nezaplatit víc, než je nutné? Poradíme vám, jak na to.

Havarijní pojištění je důležitá věc. Riziko číhá na každém rohu a pokud máte nové, nebo jen mírně ojeté auto, určitě se vám vyplatí. Sice není ze zákona povinné (jako tomu je v případě povinného ručení), v případě nehody vám ale ušetří mnohé starosti.

Co znamená, když se řekne …

Kdo vlastní automobil, setká se se dvěma druhy pojištění. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení

Pojištění odpovědnosti za škodu z provozu vozidla. Jak název napovídá, je ze zákona povinné. Musí ho mít každé vozidlo, které má přidělenou SPZ. Kryje škody na vozidlech i na zdraví, které způsobíte jiným osobám. Pokryje jim léčebné výlohy, ušlý zisk i bolestné. POZOR: Nevztahuje se na vaše škody.

Havarijní pojištění

Chrání vás a vaše vozidlo před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, vandalismu, odcizení a neoprávněného užití vozidla. Kdo má sjednané havarijní pojištění může počítat s tím, že mu pojišťovna v takových případech vyplatí náhradu škody.

Šíře krytí a výška pojistných limitů je závislá na zvolené pojišťovně a sjednaném produktu. Cena havarijního pojištění se od nich odvíjí, závislá je ale i na stáří vozidla.

Nechcete zbytečně přeplácet pojišťovnu? Sestavte si havarijní pojištění dle svých potřeb

Jak ušetřit nějakou korunu, a přitom mít auto dobře pojištěné?

  • Sjednejte si havarijní pojištění spolu s povinným ručením. Většina pojišťoven vám nabídne výhodnější cenu při sjednání více produktů naráz.
  • Sjednejte si pojištění on-line. Využijte webový srovnávač pojištění a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku. Rozdíl mezi sjednáním na pobočce a on-line může být až čtvrtina ceny.
  • Každý rok porovnávejte ceny. Stejně jako klesá hodnota vozidla, mění se i cena pojištění. Ideální tedy je každý rok uzavřít novou pojistku, která bere v potaz aktuální hodnotu vozidla. Dejte si ale pozor, ať stihnete podat výpověď ze stávající smlouvy včas – většinou se jedná o lhůtu 6 týdnů.
  • Zabezpečte své vozidlo. Auto se zabezpečovacími prvky je méně rizikové než vozidlo bez nich. Promítne se to i na ceně. Nejvyšší slevy se dočkáte, když auto vybavíte vyhledávacím systémem.
  • Pojistěte jen to, co potřebujete. Normálně je nejlepší varianta All risk, která vás kryje před všemi riziky. U starších vozů se to ale již nemusí vyplatit.
  • Záleží i na výšce spoluúčasti. Čím je spoluúčast nižší, tím je cena pojištění vyšší.
  • Jezdíte jen příležitostně? Využijte slevy za nízký nájezd kilometrů, kterou některé pojišťovny poskytují.
  • Na cenu má vliv i to, jak jezdíte. Kdo jezdí bez nehod, zaplatí méně.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku