Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jeep Cherokee 2014: Netradiční design pro tradiční model

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (36)
Autosalon v New Yorku je místem světové premiéry nového Jeepu Cherokee. Ten již při zveřejnění prvních fotek šokoval designem svých předních partií.

Se zcela novou generací Jepu Cherokee se do USA vrací slavné jméno, které v Evropě známe bez přestávky posledních 30 let. To Američané kupovali poslední dvě generace se značkou Jeep Liberty.

Novinka samozřejmě na první pohled zaujme především svým kontroverzním designem, ale pozornost si zaslouží i technika ukrytá pod originálním křivkami karoserie. Základem nové generace Jeepu Cherokee je platforma D-Evo, resp. americká verze CUSW. To znamená zásadní odklon od dosavadní rámové konstrukce s podélným motorem, technika společná s Dodgem Dart znamená samonosnou karoserii a motory uložené napříč.

Při uvedení na severoamerický trh bude nový Cherokee k dispozici s jedním ze dvou nabízených motorů. Základní motorizací se stane přeplňovaný čtyřválec 2,4 MultiAir II z řady Tigershark s výkonem 137 kW a točivým momentem 232 N.m.

Druhou nabízenou motorizací se stane atmosférický šestiválce 3,2 Pentastar V6, který je prvním derivátem úspěšného 3,6 Pentastar V6. Tato pohonná jednotka nabídne maximální výkon 199 kW a točivý moment 324 N.m. Cherokee má díky těmto hodnotám patřit k nejlepším tahounům své třídy a poradit si s přívěsem o hmotnosti přes dvě tuny.

Obě nabízené pohonné jednotky budou v Jeepu Cherokee spolupracovat s devítistupňovou automatickou převodovkou. Standardem bude elektrický posilovač řízení a zákaznicí budou moci volit mezi verzemi s pohonem jedné nebo obou náprav.

Na severoamerickém trhu bude Cherokee nabízen ve verzích Sport, Latitude, Limited a Trailhawk. Poslední z nich je s pohonem všech kol vybaveným uzávěrkou zadního diferenciálu a světlou výškou 220 mm nejvhodnějším pro výlety do terénu.

Auto s lomenou maskou chladiče a dělenými světlomety se bude vyrábět v Toledu ve státě Ohio, kde se Jeepy vyrábí už od 40tých let.

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (36)
8. 5. 2013 20:42
Vyzera ako zabi pulec
Som zvedavy, ako rychlo budu muset urobit facelift?
30. 3. 2013 12:26
Každý zboží má svýho kupce,
mě se třeba líbí i předchozí generace Cherokeeho s kulatými světly. Je to takové retro toho původního armádního. Ale tento designem vůbec na minulost neodkazuje, je to zcela bezpohlavní univerzální design. Hodit na něj znak kterékoliv jiné značky, nikdo by neřekl "tak to prrr, tohle je přece Jeep". Jeep tam prostě není a to je chyba celé dnešní "costs cutting" doby. Vyvine se univerzální základ, potom stačí změnit přední nárazník a hned je za pár peněz model pro jinou značku.
Avatar - Jaros71
28. 3. 2013 17:56
Re: tak a je tady
Alfa bude mít asi snesitelnější design pro Evropu..
Přesto se mi nový Jeep líbí..
Je to otázka vkusu >:D
Pokud bude slušná cena budu o něm moc uvažovat! :yes:
Avatar - Barrichello
28. 3. 2013 08:51
Re: tak a je tady
Kdybys věděl jak šeredně se pleteš, hehehe......Tohle si koupí jen blázen nebo někdo kdo zapoměl doma brejle >:-[]
Avatar - Barrichello
28. 3. 2013 08:49
Re: Přeplňovaný motor 2,4
Sou to nesmysly, přeplnovaný 2,4 měl v Caliberu SRT4 213 Kw.....