Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

K mání je nejrychlejší československý automobil své doby. A je v moc hezké stavu. Jen ta cena...

Jan Zajíc Jan Zajíc 17. 3. 2020 • 14:08
73
14
Zobrazit náhledy (73)
Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra

Tatra 87 patří mezi největší legendy československého autoprůmyslu, na tom se určitě shodneme. A také patři mezi jeho nejcennější produkty.

Tatra 87, vyráběná v letech 1936 (i když skutečná sériová produkce se rozběhla naplno o dva roky později) až 1950, byla nástupcem prvního produkčního proudnicového vozu z Kopřivnice, typu 77. Reprezentovala předválečný a vlastně i krátce poválečný vrchol nabídky aerodynamických modelů. Pokračovala v koncepci „vše vzadu“, ale vyráběla se už ve větších sériích, vznikalo i několik stovek exemplářů ročně. 

Ve své době šlo o nejrychlejší československý sériový automobil, dosahoval 150-160 km/h. Továrna doporučovala cestovní tempo 135 km/h, kterého nebyl na nových říšských a italských dálnicích problém dosáhnout. Sama ho koneckonců vyzkoušela na autostrádě u Rimini v létě 1937.

Čtivý příběh Tatry 87, kde najdete spoustu detailů a podrobností, sepsal už kolega Aleš, určitě si ho také otevřete.

Pro nás je důležité období po druhé světové válce. V roce 1947 se totiž na Pražském autosalonu představila modernizovaná verze Tatry 87, kterou na pohled poznáte hlavně podle do karoserie vnořených předních světlometů.

Vzhledem k pozdějším únorovým událostem a změně politického režimu v Československu se už vůz dodával výhradně státním a stranickým orgánům, případně velkým státním podnikům a ambasádám, proto se mu říkalo „Diplomat“.

A právě jeden modernizovaný kus se nedávno objevil v české inzerci. Podle prodejce je exemplář z roku 1947 po důkladné renovaci, která se obešla bez použití replik. Přítomnost speciálního zavírání zadních dveří pro zatýkané osoby naznačuje, kde tahle tatrovka sloužila.

O pohon se samozřejmě stará vzduchem chlazený vidlicový osmiválec třílitrového objemu, který je umístěn za zadní nápravou.

A cena? Ta opravdu není nízká, byť odpovídá posledním trendům. Tatry 87 prostě nejsou laciné vozy. Prodejce žádá šest milionů korun.

Výroba Tatry 87 skončila v roce 1950, celkem se oficiálně zrodilo 3.023 kusů typu 87, 1.371 do konce války, větší část, zbylých 1.652 ale až po ní. Optimističtější prameny uvádějí dokonce celkem 3.056 vozů.

Související články

Témata
18. 3. 2020 23:28
Re: tatra 87
Tak za toto by měli toho dutohlavového "tvůrce" rovnou postavit ke zdi. Chce se mi zvracet... :-( :-O :-( :no: :no: :no:
18. 3. 2020 23:25
Re: Přenádherné auto z přeodporné doby
Oni tam vůbec mají podivné manýry - třeba levostranný provoz.... ;-)
Avatar - speedfred
18. 3. 2020 19:14
Re: Přenádherné auto z přeodporné doby
Tie 2 kohútiky nad umývadlom v GB nájdeš aj dnes.
Avatar - Jerry.Gunman
18. 3. 2020 17:23
Re: tatra 87
Myslíš třeba člověka, který byl ochoten a schopen z Tatry 603 udělat tuhletu žlutou nadodpornost?
http://www.autosva.cz/…tatra-603-tuning

https://www.auto.cz/…tatru-603-131283
Avatar - Jerry.Gunman
18. 3. 2020 17:16
Re: Přenádherné auto z přeodporné doby
Tak ona propaganda fungovala na obou stranách železné opony. Ale zatímco lidi "na východě" vesměs věděli, že jim vlády lžou a tak tu propagandu moc nebrali, tak "běžný zápaďák" svým vládám většinou věřil, ba i důvěřoval.

Pamatuji si na naše lektory angličtiny, kteří v podzimním semestru 1990 nevěřili, že automatická pračka je u nás vcelku běžné domácí zařízení a s takovou účastí se nás ptali, zdali už máme vodovod a elektřinu i na vesnicích.

Já se pak stejně divil, když jsem v 94. (???) poprvé navštívil Spojené Království - a u umyvadla na mne namísto namísto baterie koukaly 2 kohoutky - jeden pro teplou a druhý pro studenou vodu :D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud