Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

K mání je ojedinělé BMW M5 Touring E61 s manuálem. A patřilo partě okolo Hammonda a Maye!

Jan Zajíc Jan Zajíc 29. 11. 2022 • 04:54
20
Zobrazit náhledy (20)
BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring BMW M5 Touring

Čtvrté BMW M5 je fascinující auto. Pod kapotou má totiž vidlicový desetiválec a kromě sedanu se prodávalo i jako kombík. A právě jeden zajímavý Touring je aktuálně k mání.

BMW M5 generace E60 se světu představilo v roce 2004 jako první sériově vyráběný sedan s desetiválcovým motorem. Konkrétně se jedná o atmosférickou V10 o objemu 5,0 litru s označením S85B50, která poskytovala maximální výkon 373 kW (507 koní) při 7750 otáčkách za minutu nejvyšší točivý moment 520 Nm při 6100 ot/min. Jde ale také o motor, který nemá zrovna nejlepší pověst z pohledu spolehlivosti. A pak je tu ještě jeden problém - s převodovkou. Ale o něm až později.

Video se připravuje ...

Čtvrté provedení BMW M5 se však neprodávalo pouze jako sedan, v Evropě bylo k dispozici také jako praktičtější kombík s tradičním přídomkem Touring. Toto provedení nese tovární označení E61.

Kombi mimochodem akceleruje z klidu na stovku za 4,8 sekundy a s příplatkovým paketem M Driver se rozjede až na 305 km/h.

Touring je vcelku pochopitelně výrazně vzácnější než sedan. Za pět let produkce M5 E60 a E61 vzniklo podle dostupných informací celkem 20.589 vozů, z toho 19.564 sedanů a jen 1.025 kombíků.

Touring, který se aktuálně draží na portálu ebay, ale zaujme i z jiných důvodů, například tím, že ho prodává Mike Fernie z projektu DriveTribe, za nímž stojí také Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Fernie M5 používal v podstatě jako služební vůz a natočil o něm také několik videí. V některých z nich se objevili také Hammond - ten auto dokonce řídil - a May.

Vůz z roku 2007 je ale interesantní i proto, že právě pod taktovkou DriveTribe podstoupil výměnu převodovky: místo sedmistupňové robotizované převodovky SMG dostal totiž šestistupňový manuál. A to je právě onen problém zmíněný v úvodu: BMW pro M5 v provedeních E60 a E61 v Evropě nenabízelo ručně řazenou převodovku. Manuál byl k dispozici pouze pro sedan ve Spojených státech amerických.

DriveTribe tento nedostatek tedy vyřešil konverzí, o níž samozřejmě také natočil videa. V popisku u nabídky se dočteme, že na světě zřejmě existuje maximálně pět takto upravených M5 Touring. Výhodou dále je, že by o automobil mělo být dobře postaráno po servisní stránce - i údržbě, opravám a drobným modifikacím se ostatně věnovalo několik videí. Kompletní přehled všech videí o M5 ve vlastnictví DriveTribe najdete na YouTube zde.

BMW M5 Touring E61 s manuální převodovkou a zajímavým příběhem se bude dražit do neděle 4. prosince.

Doporučujeme

Témata