Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kdo nabízí nejbezpečnější automobily? Americkým testům dominují japonské značky

Cadillac XT6
Cadillac XT6
Cadillac XT6
Cadillac XT6
36 Fotogalerie
Diskuze (0)

Pokud si vybíráte automobil především s ohledem na jeho bezpečnost, pak byste se měli zaměřit svou pozornost na vozy značky Mazda.

Americká organizace IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), která se stejně jako Euro NCAP zaměřuje na testování bezpečnosti nových vozů, odhalila šampiona loňského roku, kterým se stala automobilka Mazda.

Právě vozy této relativně malé japonské automobilky, všechny samozřejmě pro modelový rok 2020, si z hodnocení bezpečnosti odvezly nejvyšší počet vrcholných hodnocení Top Safety Pick+. Konkrétně se jednalo o modely Mazda 3 sedan, Mazda 3 hatchback, CX-3, CX-5 a Mazda 6.

Díky pěti modelům s vrcholným hodnocením tak Mazda jen těsně předběhla Subaru, další relativně menší japonskou automobilku, která získala hodnocení Top Safety Pick+ za modely Crosstrek Hybrid, Legacy, Outback a Forester.

Po dvou zástupcích pak mají ve výběru Top Safety Pick+ i značky Lexus (modely ES a NX), Genesis (modely G70 a G80) nebo Mercedes Benz (modely GLE a sedan třídy C). Za pozornost však stojí i úspěch elektromobilů Tesla Model 3 nebo Hyundai Nexo, přičemž Nexo využívá pohon na vodíkový palivový článek.

 

Vozy s hodnocením IIHS Top Safety Pick + 
Malé vozy
 
 Honda Insight
 Mazda 3 hatchback
 Mazda 3 sedan
 Subaru Crosstrek Hybrid
Středně velké vozy 
 Mazda 6
 Nissan Maxima
 Subaru Legacy
 Subaru Outback (vyrobené po říjnu 2019)
 Toyota Camry
Středně velké luxusní vozy 
 Lexus ES
 Mercedes-Benz C sedan (s volitelným systémem prevence čelní srážky)
 Tesla Model 3
Velké luxusní vozy 
 Audi A6
 Genesis G70 (vyrobeno po prosince 2019)
 Genesis G80
Malá SUV 
 Mazda CX-3
 Mazda CX-5 (s volitelným systémem prevence čelní srážky)
 Subaru Forester
Středně velká luxusní SUV 
 Acura RDX
 Cadillac XT6 (vyrobeno do října 2019)
 Hyundai Nexo
 Lexus NX
 Mercedes-Benz GLE (ve výrobě od července 2019; s volitelným systémem prevence čelní srážky)

 

A jaké podmínky vlastně musí vozy splnit, aby si vysloužily ocenění Top Safety Pick+? Základem je hodnocení „Good“ (dobré) v několika crash-testech, které se skládají z hodnocení čelního nárazu s malým a středním přesahem, bočního nárazu, pevnosti střechy a ochrany hlavy a krku při nárazu.

Dalším důležitým kritériem je hodnocení asistenčních systémů, které by měly předejít čelní srážce. IIHS přitom testuje jak chování systému při riziku srážky s jiným automobilem, tak při riziku srážky s chodcem. Z těchto testů si pak vozy musí odvézt hodnocení „Advanced“ nebo „Superior“ (pokročilý nebo lepší).

Poslední kategorií jsou světlomety, které rozhodují o zařazení do kategorie Top Safety Pick nebo Top Safety Pick+. Pro úspěch v nižší kategorii stačí světlomety s hodnocením „Good“ nebo „Acceptable“ (dobré nebo přijatelné) pro alespoň jednu výbavu v nabídce modelu. Znaménko plus však automobilce zajistí přítomnost kvalitnějších světlometů ve všech výbavách.  

Začít diskuzi