Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kosmická Corvette Custom George Barrise míří do aukce

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 24. 7. 2018 • 23:01
13
Zobrazit náhledy (13)
Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris Corvette Custom George Barris
Desítky aukcí po celém světě nabízejí každý rok ke koupi velmi zajímavá auta. Teď je k mání futuristický stroj, který ani trochu nepřipomíná dárce svých orgánů...

George Barris (1925-2015) proslul svými filmovými auty. Stvořil třeba původní a dnes dosti ikonický Batmobile z roku 1966, což byl vlastně přestavěný koncept Lincoln Futura, tehdy jedenáct let starý. Proslavil jej i Munster Koach s osmiválcem Ford 4,74 l pro seriál The Munsters. Auto z tohoto hororového sitcomu bylo vlastně hotrodem, vizuálně připomínalo limuzíny z úvodu 20. století, V8 ale pocházel z Cobry. Barris je prostě legendou pop kultury.

Ne všechny výtvory, na kterých se podílel, nebo které zadal svým kolegům z Barris Kustoms, však nakonec v televizních seriálech a filmech jezdily. Takový je i případ futuristického stroje na podvozku Chevroletu Corvette ročníku 1964, tedy druhé generace C2. Při pohledu na vůz by to do něj ani člověk neřekl... Daleko známější je o rok starší Asteroid, na kterém je základ poznat.

Barris se evidentně nechal inspirovat raketovým věkem 50. let, auto má dlouhý špičatý nos a na zádi ploutve a křídla. Taková kosmická loď v malém balení včetně bublinovitého „skleníku“. Aerodynamika byla ale aktivní, zadní část elektromotory zvedaly o necelých 8 centimetrů, alespoň tak modrostříbrnou Vette popisuje aukční síň. Pobočka Barris Kustoms na východním pobřeží USA tento projekt nikdy nedokončila, z natáčení díla, ve kterém měl být použit, prostě nejspíš sešlo, historie je ale mlhavá.

Posledních 25 let odpočívala futuristická Corvette zastrčená kdesi ve skladu v New Yorku a je to na ní vidět. Zapomenutý unikát draží společnost Mecum od 2. do 4. srpna 2018 v Harrisburgu v Pensylvánii, rozmezí nebylo stanoveno. Práce bude mít nový majitel, případně renovátorská dílna opravdu hodně. Na karoserii, v kabině i na technice. Zvenčí vypadá ještě docela zachovale, ale stačí odsunout dveře. Na palubě je jen torzo volantu a spousta trčící kabeláže. Stroj nemá motor ani převodovku (a pravděpodobně nikdy neměl).

Jenže pokud se exot prodá a následné dílo podaří, někdo může pokračovat v odkazu tvůrce, který již mezi námi není. Vzletná slova? Možná, ale jde o jedinečnou výzvu. Oživit kouzlo za mořem opravdu velmi známého muže bude těžké, nikoli však nemožné.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud