Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Koupě Opelu umožní francouzské PSA globální expanzi

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 3. 2017 • 01:08
6
Převzetí německé automobilky Opel poskytne francouzské skupině PSA Group takový rozsah, že bude moci zahájit globální expanzi.

Řekli to německému nedělníku Welt am Sonntag členové rodiny Peugeotů, která je hlavním akcionářem PSA. PSA se tento měsíc dohodla s americkou GM na koupi její evropské divize za 2,2 miliardy eur (zhruba 60 miliard Kč), a stala se tím dvojkou na evropském automobilovém trhu.

"Skupině to umožní dobývat krok za krokem zbytek světa. To pro PSA zůstává důležitým cílem," řekl Jean-Philippe Peugeot nedělníku ve společném rozhovoru se svým bratrancem Robertem Peugeotem. Rodinný klan Peugeotů má v PSA 22,2 procenta hlasovacích práv a 13,7 procenta akciového kapitálu.

Podle Roberta Peugeota, který je předsedou strategického výboru PSA, je pro úspory z rozsahu klíčové, že automobilka nyní disponuje kapacitami na výrobu nejméně tří milionů vozů na jednom trhu. "Všechny velké automobilky mají na jednom důležitém trhu objem tří milionů vozů," řekl.

Celkově sice koupě evropské divize GM zvyšuje závislost skupiny na evropském trhu, značky skupiny se ale budou doplňovat. "Opel je silný na trzích, kde PSA tak silná není," řekl Robert Peugeot. Doložil to tím, že Opel prodává více aut v Německu než tři vlastní značky PSA dohromady a stejně tak britská sesterská značka Opelu Vauxhalll na svém trhu prodává více aut než Peugeot, Citroën a DS.

Spojená společnost chce vyrábět přes pět milionů aut ročně. Spojením vzniká skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Podnik vystřídá na pozici druhé největší evropské automobilky francouzského výrobce Renault a dostane se za Volkswagen, který má na evropském trhu podíl 24 procent.

PSA v České republice provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220.000 vozů.

Témata
20. 3. 2017 20:11
Re: potrebuji objasnit
Nevim, jak ve Francii, ale v CR existuje druh akcii, se kterymi se hlasovaci prava nepoji, jen narok na dividendu (tusim prioritni akcie)
Avatar - holden2
20. 3. 2017 11:17
Re: potrebuji objasnit
v roce 2002 zakazal evropsky soudni dvur Francii a Portugalsku zlate akcie pouzivat, takze tim to asi nebude. Predpokladam ze teprve na valne hromade se muzou fondy vytasit s tim kolik akcii zastupuji.
Avatar - Hittman
20. 3. 2017 10:31
Re: potrebuji objasnit
Třeba mají zlaté akcie s vyšším počtem hlasů..
20. 3. 2017 10:03
Re: potrebuji objasnit
Zkusím od boku.

Třeba jsou ostatni akcie rozdrobeny na menší balíčky a tím vychází pro majitele 13,7% akcii 22,2% hlasovacích práv.
Avatar - holden2
20. 3. 2017 09:26
potrebuji objasnit
kdyz nekdo ma 13,7% akcii tak jak muze mit 22,2 % hlasovacich prav

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku