Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kultovní Ferrari Testarossa slaví 40 let. Bylo ikonou osmdesátek

Návrh Ferrari Testarossa (1983)
Předprodukční Ferrari Testarossa (1984)
Předprodukční Ferrari Testarossa (1984)
Předprodukční Ferrari Testarossa (1984)
155 Fotogalerie
Lukáš Volšický
Diskuze (5)

Pojďte s námi oslavit čtyřicátiny jednoho z nejslavnějších ferrari všech dob v naší velké fotogalerii.

Je to jedno z nejslavnějších aut snů všech dob. Kultovní Ferrari Testarossa se už krátce po svém debutu na autosalonu v Paříži v roce 1984 stalo symbolem osmdesátých let a osobně věřím, že se ve světě aut nepohybuje nikdo, kdo by jej aspoň jednou v životě neviděl. Hlavní rival legendárního Lamborghini Countach se navíc během dvanáctileté produkce stal jedním z nejrozšířenějších ferrari před začátkem nového milénia.

Ferrari Testarossa se před čtyřiceti lety stalo nástupcem modelové řady Berlinetta Boxer, přesněji typu 512 BBi. I novinka měla atmosférický plochý dvanáctiválec F113 s rozvodem DOHC se čtyřmi ventily na válec a suchou klikovou skříní. Dvanáctiválec s červenými hlavami, jak ostatně prozrazuje italské pojmenování modelu Testarossa (česky „červená hlava“), se v Evropě postupem let prodával ve dvou specifikacích.

Srdce testarossy se v evropské specifikaci pyšnilo maximálním výkonem 287 kW (390 koní) a vrcholným točivým momentem 480 newtonmetrů. S pětistupňovou manuální převodovkou umělo klínovité ferrari s ikonickým žebrováním na bocích akcelerovat z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy a vyvinulo maximální rychlost 290 km/h.

Video placeholder
Ferrari F80 • Zdroj: Ferrari

Už v roce 1986 se však v Evropě začala prodávat modernější verze s katalyzátorem, jež se nepříznivě projevil na síle motoru. Ekologičtější evoluce testarossy disponovala pouze 272 kW (370 koňmi) a 451 newtonmetry. Celková dynamika vozu se naštěstí nijak nezhoršila a stále zvládal sprint za stovku za 5,8 sekundy.

Originální Ferrari Testarossa, později nahrazené vylepšeným Ferrari 512 TR, se vyrábělo v letech 1984 až 1991 a vzniklo v počtu 7177 kusů. Tohle legendární ferrari se navíc proslavilo i díky americkému televiznímu seriálu Miami Vice, v němž detektiv Sonny Crockett jezdil v bílém kousku. Mimochodem hudbu k tomuto seriálu složil Jan Hammer, hudební skladatel českého původu.

Bílá testarossa se v televizi objevila i díky italské továrně, protože se v seriálu nejprve objevila nepovedená replika Ferrari 365 GTS/4 na základu Chevroletu Corvette C3. Enzo Ferrari se nejprve odhodlal pro právní bitvu, ale nakonec automobilka našla s filmaři společnou řeč a poskytla jim dvojici bílých testaross „Monospecchio“ s jediným zpětným zrcátkem. To byl hlavní důvod, proč testarossa je opravdovou automobilovou kulturní ikonou.

Vstoupit do diskuze (5)