Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lada 2107, symbol sovětské éry, v Rusku končí

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 17. 4. 2012 • 20:42
86
Lada 2107 byla vyvinuta z Lady 2101, která byla také licencovanou kopií Fiatu 124 z roku 1966 a vyráběl ji od 70. let AvtoVAZ v Togliatti.

Rusko ukončí výrobu automobilů Lada 2107, symbolu sovětské epochy, který byl odvozen od Fiatu 124 ze 60. let. Oznámila to podle agentury AFP největší ruská automobilka AvtoVAZ nedlouho poté, co dala na trh pod svou značkou levnější model francouzského Renaultu.

"Poptávka po "klasice" výrazně poklesla. Je čas říci sbohem," řekl mluvčí AvtoVAZu Igor Burenkov, aniž upřesnil přesné datum zastavení výroby auta, z něhož se těšily generace Rusů. Podle něho prodej tohoto robustního modelu klesl v prvním čtvrtletí letošního roku více než o 76 procent v porovnání se stejným obdobím předešlého roku.

Lada 2107 byla vyvinuta z Lady 2101, která byla také licencovanou kopií Fiatu 124 z roku 1966 a vyráběl ji od 70. let AvtoVAZ v Togliatti. Malý sedan, který býval často terčem posměchů kvůli pravidelným poruchám, byl přesto považován v 80. letech za jeden z nejmodernějších modelů své třídy.

Poslední verze se stále základním designem dosahovala nejvyšší rychlosti 150 kilometrů za hodinu a jediným jejím vybavením bylo rádio a větrák, nerespektoval žádné normy životního prostředí. Jejími hlavními trumfy byla cena 200.000 rublů (128.000 korun), možnost jednoduché opravy a dostatek náhradních dílů po celém území bývalého Sovětského svazu.

V roce 2011 AvtoVAZ převedl svoji výrobu do továrny IžAvto v Iževsku (1130 kilometrů východně od Moskvy), aby mohl v Togliatti vyrábět další modely. Výrobní linky IžAvto se modernizují, aby mohly vyrábět nový model této značky Lada Granta, řekl Burenkov.

AvtoVAZ, v němž čtvrtinový podíl drží od roku 2008 francouzský Renault, se rozhodl modernizovat svoji infrastrukturu, aby mohl čelit stále tvrdší konkurenci na ruském trhu, po němž prahne většina velkých zahraničních automobilových společností. Podle statistik Sdružení evropských podnikatelů (AEB) prodej ruské skupiny klesl v prvním čtvrtletí o 15 procent. Konstruktér ve snaze odstranit tento pokles otevřel počátkem dubna společnou výrobní linku s aliancí Renault-Nissan v Togliatti a začal zde vyrábět nový model Lada Largus, místní verzi Dacia Logan, což je levnější model Renaultu.

Obrovské průmyslové město Togliatti, v němž se v 80. letech vyrábělo více než 700.000 vozů ročně, leží na březích řeky Volhy a bylo pojmenováno na počest jednoho ze zakladatelů italské komunistické strany Palmira Togliattiho.

Témata
Avatar - JFK
19. 4. 2012 09:31
Re: hehe
chápal bych tvé rozhořčení třeba u slova č... nebo kkt, ale pokud tě i toto jemnější slovo, které mi asociuje toho "odborníka" irituje, je mi líto
Avatar - Parda71 (BMWfans)
18. 4. 2012 21:24
Re: Rusko
Ne, tohle pro mě není argument. Vojenskou techniku mělo SSSR na úrovni je z důvodu, že tam šly veškeré peníze a veškeré úsilí jak v boji proti Němcům za války tak později ve studené válce. To je to samé, jako bys podobně argumentoval u KLDR. Ti taky mají vojenskou techniku na úrovni a jak to tam je víme všichni. Ano, to tohle je jiný vesmír a nedá se to moc srovnávat, ale pointu snad chápeš. Rusko je pro mě vzhledem ke své velikost, ke svému potenciálu absolutně mrtvá země. A to jim ještě hrají do karet nerostné suroviny.
Pořád ty tvoje ZISy a ZILy... Jo, obšlehnuté ameriky pro pár vyvolených, normální člověk si je koupit nemohl. To je panečku výsada a chlouba. T603 byla taky super, ale k čemu nám to bylo.

Co uznávám z Ruska ohledně produktů jsou těžké nákladní auta. Kamazy, nákladní ZILy atd. Tam jde vidět, že využili svých zkušeností a postavili auto, jež se uplatní. Novodobé osobní auta jsou k pláči.
Avatar - white label
18. 4. 2012 20:53
Re: hehe
Za co považuješ zrovna Zezulku, nebo "Nováka" je mi jedno (konečně jsi přišel aspoň na to), ale k vůli tomu, že máš s někým problém, tu nemusíš hned psát o "šu..nech" apod.
Avatar - JFK
18. 4. 2012 20:31
Re: hehe
v tom případě pak tobě může být jedno, jestli považuju Zezulku za dick nebo ne
18. 4. 2012 14:10
Re: Rusko
a co jako? nesouhlasi nekdo...
p.s. co takhle franco ve spanelsku, metaxas v recku, salazar v portugalsku...?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud