Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lexus modernizuje osmiválcovou střelu RC F. Oslabila, přidává však bestii RC F Track Edition

David Bureš David Bureš 14. 1. 2019 • 03:22
36
Zobrazit náhledy (36)
Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition Lexus RC F Track Edition
Nabídku Lexusu RC F rozšířila v rámci faceliftu verze Track Edition, která chce kombinovat vynikající schopnosti na okruhu s každodenní využitelností.

Lexus od roku 2014 vyrábí kupé střední třídy RC (radical coupé), kterým se snaží konkurovat kupé typu BMW 4 nebo Audi A5. Vedle výchozích variant přitom nabízí i ostrou verzi RC F zaměřenou proti Audi RS 5 nebo BMW M4. Několik měsíců po faceliftu výchozího kupé se modernizace dočkal i tento vrcholný model, který se představuje na detroitském autosalonu.

Úpravy Lexusu RC F se zaměřily především na posílení jízdních schopností. Z toho důvodu došlo na dietu, na zadní nápravě se namísto plných hnacích poloos objevily poloosy duté, příď vozidla zase odlehčilo zmenšené sací potrubí a kompaktnější kompresor klimatizace. Nasazením hliníku u ramen pro nastavení úhlu sbíhavosti kol a horních úchytů zavěšení poklesla hmotnost při zachování tuhosti.

video

Nové je i obutí, konkrétně jde o pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S, speciálně navržené pro RC F. Ve srovnání se standardními pneumatikami Michelin používá toto obutí jedinečný profil, dezén běhounu a směs pryže, které mají za cíl potlačit nedotáčivost, zlepšit celkový záběr v příčném směru a zvýšit odolnost za extrémních podmínek.

Pod kapotou nadále pracuje atmosférický vidlicový osmiválec o objemu pěti litrů, který však nově poskytuje „jen“ 457 koní (336 kW), o dvacet koní méně než dosud, za což evidentně mohou nové emisní normy. Spolu s tím klesl točivý moment o 10 N.m na 520 N.m.

I nadále motor spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou, má však vyšší poměr diferenciálu pro agilnější reakce při rozjezdu. Kvůli tomu je tu i funkce launch control, díky němuž RS F zrychlí z 0-100 km/h za 4,5 sekundy. Nové je i tužší uložení motoru pro lepší přenos jeho síly.

Důležitou novinkou modernizovaného RC F je pak příchod limitované série Track Edition, navržené na základě zpětné vazby od závodních týmů využívajících vozy Lexus v seriálech IMSA či Super GT. Zároveň však RC F Track Edition mělo zůstat luxusní, aby bylo použitelné každý den.

Ve srovnání s výchozím RC F došlo k další redukci váhy, a to o 70 až 80 kilogramů. Odlehčovalo se přitom tam, kde to má největší dopad na jízdní dynamiku. Nové jsou tak karbon-keramické brzdy Brembo, které jsou nejen lehčí než ocelové brzdiče, ale zároveň lépe snášejí vysoké teploty při extrémním brzdění. Spolu s 19palcovými litými koly BBS evokujícímu disky závodního speciálu RC F se takto podařilo ušetřit 25 kilogramů neodpružené hmotnosti v přední části vozidla.

Nižší váze dále pomohla karbonová střecha a přepážka za zadními sedadly ze stejného materiálu. Tlumič výfuku i koncové trubky jsou titanové, což zároveň posílilo zvuk pětilitrového osmiválce.

Na první pohled pak Lexus RC F Track Edition poznáte díky jedinečnému přednímu spoileru i pevnému zadnímu křídlu, které jsou oboje vyrobené z uhlíkových vláken. Oba prvky zvyšují přítlak, přičemž pevné křídlo zároveň potlačuje aerodynamický odpor. Uvnitř standardně najdete čalounění z červení kůže s detaily z alcantary a červenými karbonovými obklady ve dveřích a přístrojové desce. Barvu karoserie je pak možné volit jen ze dvou odstínů, bílé Ultra a matně šedé Nebula, exkluzivně určené pro tento model.

Výroba modernizovaného Lexusu RC F modelového roku 2020 bude spuštěna v březnu, ve stejné době se začne vyrábět i ostré provedení Track Edition. Ceny budou oznámeny později, před zahájením prodeje.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku