Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Marchionne: Hodnota Ferrari je 123 miliard korun

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 20. 4. 2011 • 20:59
22
24
Zobrazit náhledy (22)
Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari Ferrari
Ferrari zatím není na prodej. Pokud byste si legendární značku ale chtěli přece jen koupit, museli byste si připravit nejméně 123 miliard korun.

Na tolik si vzpínajícího se koníka cení současný šéf koncernu Fiat Sergio Marchionne. V eurech to znamená částku 5,1 miliardy, nebo 7,3 mld dolarů, chcete-li. Loňské příjmy činily 1,92 miliardy eur (46,3 mld Kč). Mimochodem, Ferrari v roce 2010 vykázalo čistý zisk 302 milionů eur (zhruba 7,3 miliardy Kč), takže jeho odhadovaná hodnota je sedmnáctkrát vyšší a představuje plných 63 % koncernu Fiat. Luxusní značky přitom dosahují většinou zhruba třináctinásobku.

Hlavním důvodem, proč si generální ředitel Fiatu své prestižní značky cení tak vysoko, je její status. Vždyť Ferrari je mnohými považováno za nejslavnější automobilku na světě, byť toto tvrzení má i řadu zapřísáhlých odpůrců. Pro fanoušky je emblém vzpínajícího se koníka takřka posvátný. Jenže někteří odborníci na bankovní sektor a finanční analytici s Marchionnem jeho nadšení nesdílejí a tvrdí, že Ferrari má v současné době hodnotu zhruba 3 miliardy eur (72,5 mld Kč).

Společnost v současnosti zaměstnává 2.700 lidí a loni dodala 6.573 vozů. Její hlavní konkurent Lamborghini staví a prodává pětkrát méně - v roce 2010 se počet nových aut zastavil na čísle 1.302.

Fiat stále zvažuje, že s Ferrari vstoupí na burzu a nabídne veřejné akcie. Sám Marchionne se v tomto smyslu vyjádřil již loni v listopadu. Je to jeden ze způsobů, jak vytvářet finanční zdroje, tady navyšovat kapitál a také splatit dluhy. Banky jsou v tomto případě jednotné a rády by akcie Ferrari vydaly, navíc na vedení Fiatu silně tlačí.

Na závěr malá noticka, která se peněz tak docela netýká: Ferrari rozhodně nenabízí svou novinku FF každému. Řediteli Fiatu však pochopitelně ano, ten jaksi ostrouhat nemůže. Marchionne si již objednal vůz v bílé barvě, dodávky zákazníkům začnou příští měsíc.

Související články

Témata
Avatar - Pekelná Micinka
21. 4. 2011 18:53
Chce to AudiT
Volal jsem Kalouskovi. Prý na to teď v rozpočtu není, ale zamaká na tom a něco by snad šlo pumpnout i z EU. Máme vydržet! >:-[]
Avatar - gld
21. 4. 2011 17:18
Re: Automobilky na burzách
Ono "byť na burze" sa v tunajších diskusných podmienkach veľmi populárne vysvetľuje ako "byť na predaj" ;-\
21. 4. 2011 16:15
Automobilky na burzách
Pro zajímavost nabízím přehled toho, akcie kterých automobilek se na světových burzách obchodují. Jsou to například:
Audi, AvtoVAZ, BMW, Brilliance Auto, BYD, Daihatsu, Daimler (tj. Mercedes), Ford, Honda, Hyundai, Isuzu, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Porsche, Renault, Rolls-Royce, Spyker, Suzuki, Toyota, vw, Volvo
...čili většina (a to v tom přehledu ještě nemusí být všechny a neuváděl jsem výrobce nákladních aut).

Viz:
[odkaz]
21. 4. 2011 11:04
Re: VWIAT
Copak boháči nejsou lidi?
21. 4. 2011 11:01
Re: VWIAT
však to píšu. Naftové SUV a euráče se jenom pohrnou.... Už aby VW to Ferko měl :yes:
Porsche bylo taky furt nedostupné a teď si ho konečně může (zejména s příchodem chystaného Cayunu) koupit každý, kdo aspoň trošku vydělává. A to je dobře, proč by nějaké značky aut měly být nedostupné? Však se to dělá pro lidi, ne? :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud