Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mazda Smart Idle Stop System: Nové úspornější řešení funkce start-stop

24. 9. 2008 • 09:17
1
4
Mazda usiluje o výrazné snížení spotřeby svých spalovacích motorů a jedním ze způsobů je použití systému Smart Idle Stop (SISS), který je rychlejší a úspornější než v současnosti používaná řešení. Kombinovaná spotřeba může být nižší až o 9 %.

Smart Idle Stop System bude zaveden do sériové výroby v průběhu roku 2009. Dnes používané systémy vypínání a opětovného startování motoru provádí restart pomocí startéru, nový systém Mazdy současně s protočením startéru vstříkne palivo do válců. Celý proces je tak rychlejší, efektivnější a také tišší.

Systém SISS využívá přímé vstřikování. K vypnutí motoru dojde, když se válec nachází zhruba v polovině mezi horní a dolní úvratí. Vstříknutí palivové směsi a její zažehnutí způsobí tlak na píst, který slouží k roztočení motoru. Původním záměrem bylo zcela eliminovat elektrický startér, při testech se ale zjistilo, že jeho pomoc v počáteční fázi restartu tento proces dále zrychlí a zefektivní. Startér má navíc využití i při zastavení motoru, kdy pomáhá uvést písty přesně do pozice požadované pro restart.

Mazda odhaduje snížení kombinované spotřeby s SISS až na 9 %, což je přibližně dvojnásobná úspora, než jakou nabízejí současné systémy start-stop. Přitom ve srovnání s takovým dnes používaným systémem trvá u SISS restart poloviční dobu, konkrétně 0,35 s.

Poprvé se SISS představí v přímovstřikovém atmosférickém motoru 2,0 DISI. Nejprve se této novinky dočkají zákazníci v Japonsku a Evropě, další části světa budou následovat později.

Témata
Avatar - riderhenry
24. 9. 2008 21:45
no konecne
Sice jsem velky fanda Mazdy, ale motory proste nejsou to prave. Sice mozna lepsi nez nektery konkurenti, ale Honde nesaha ani po kolena (alespon to je muj nazor) a to predevsim diky tomu, ze dost z jejich motoru jsou zravejsi i pres "obycejny" vykon v dane tride. Maji proste casto vyssi spotrebu. Tohle by mohlo byt resenim. Stejne tak bych si dal libit prime vstrikovani treba v MX-5 a dalsich modelech... Treba tam to 2.0 DISI daji... :yes:
24. 9. 2008 11:00
Re: Klasika
mozna ano, ale ne u vedeni v kontrukcnich centrech ci nekoho na podstatne nizsim postu, ze nemel sanci ten napad prosadit a dostat jej sanci vyzkouset.... :'-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud