Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes-Benz Třídy X nejspíš čeká konec, o prémiový pick-up není zájem

Ondřej Mára Ondřej Mára 17. 7. 2019 • 06:02
82
11
Zobrazit náhledy (82)
Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X Mercedes-Benz třídy X

První vstup automobilky Mercedes-Benz do segmentu pick-upů se zřejmě nesetkal s takovým zájmem, jaký automobilka očekávala. Nad další budoucností modelu Třídy X tak visí otazník.

Představení moderního prémiového pick-upu Mercedes-Benz Třídy X vyvolalo menší pozdvižení, přesto se na začátku zdálo, že automobilka má dobře našlápnuto. Pár měsíců od představení navíc X-ko dostalo i adekvátní motor V6 a chvíli se spekulovalo i o vývoji modelu s prodlouženou korbou a motorizací V8. Podle nejnovějších informací se však nyní zdá, že Třída X by mohla z nabídky zmizet.

Jak uvedl pro web Automotive News zdroj přímo z automobilky, Daimler se v současnosti naší snížit výrobní náklady a optimalizovat profit svého podnikání. A pick-up Třídy X by se mohl stát první obětí tohoto procesu.

Za minulý rok se totiž v Evropě, Austrálii a Jižní Africe prodalo pouze 16.700 kusů třídy X, což je daleko pod očekávanými čísly. Nedostatečná výdělečnost modelu však není jediným problémem. Svůj podíl na konci třídy X by mohla bát i nejistá budoucnost spolupráce mezi Daimlerem a Renault Nissan Alliance, kterou po zatčení Carlose Ghosna zmítají vnitřní problémy.

Není totiž tajemstvím, že Mercedes-Benz třídy X je postaven na základech Nissanu Navara, který si jako základ pro pick-up Alaskan vybral i Renault. Značka Mercedes-Benz si však s třídou X vyhrála a oproti konkurenci nabídla několik výhod, včetně větší korby a motoru V6. Spolu s třícípou hvězdou v masce však přišly i ceny, které jsou další brzdou ve větších prodejích.

video

Nejslabší Třída X v provedení Pure s motorizací 220D (120 kW/163 k, 403 Nm), pohonem 4x2 a manuální převodovkou začínala v Česku na ceně od 973.445 Kč, včetně DPH. Nejlacinější verze s pohonem všech kol už se ale včetně DPH vyhoupla na cenu od 1.028.500 Kč. V současnosti je však na oficiálních stránkách Mercedes-Benz Vans už jen Třída X 350 d s motorem V6 (190 kW/258 k, 550 Nm), pohonem všech kol 4Matic a automatickou převodovkou, jejíž cena startuje na částce od 1.372.745 Kč vč. DPH

Pro srovnání můžeme uvést aktuální ceny Nissanu Navara, který se základní motorizací 2.3 dCi 160 (120 kW/163 k, 425 Nm), pohonem všech kol a manuální převodovkou začíná v provedení Visia Double Cab na ceně od 833.000 Kč – a to včetně DPH. V nejvyšší výbavě N-Guard s čtyřválcovým motorem 2.3 dCI 190 (140 kW/190 k, 450 Nm) pak Navara vyjde na částku od 1.011.983 Kč.

První náznaky o nepřesvědčivých výsledcích třídy X se však objevily již v únoru tohoto roku, kdy Dietet Zetsche, bývalý CEO Daimleru, ohlásil zrušení plánů na rozšíření výroby Třídy X pro jihoamerické trhy, která měla probíhat v závodu Renault-Nissan v Argentině. V současnosti se Třída X vyrábí pouze ve španělském závodu Nissanu v Barceloně, kde vzniká i Nissan Navara a Renault Alaskan.

A právě to je zřejmě jedna z nevětších vad na kráse Třídy X. I když na něm automobilka provedla řadu změn a v mnoha věcech se od svých sourozenců odlišoval, mnozí zákazníci ho stále považovali jen za přeznačený Nissan.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
18. 7. 2019 17:43
350d
Tam jemne hrabli na motor ? tento 190 Kw 6 valec ma 620 N/m u X pisu 550 N/m?
18. 7. 2019 13:52
Re: dalo sa to cakat
Hlavne z toho couha Navara hlavne co se tyce prvku interieru pod volantem smerem k podlaze. Je to hodne znat, ze se tady implantovalo neco pod mercedes a hodne, hodne natvrdo.
Avatar - Jerry.Gunman
18. 7. 2019 12:21
Mercedes X
Oni by páni managóři automobilového průmyslu měli být také trochu soudní, držet se svého hlavního businessu a nesnažit se "mocí mermo" mít svou značku zastoupenou ve všech segmentech a typech automobilů.

Už TOLIKRÁT se to nevyplatilo - a vždy se najde nějaká ta hlava skopová, která do toho jde znovu.
Znovu a znovu zkoušejí, zda vyfukováním tabákového kouře do vody "čistě náhodou" nějaké to zlato nevznikne.Nevznikne. FAKT NE!

AUDI A2, VW Phaeton, Aston Martin Cygnet, Maybach, Mercedes X ...

Copak někdo příčetný mohl očekávat jiný konec nežli absolutní průůůůůůů...švih?
Avatar - kari.laz
18. 7. 2019 09:44
Re: dalo sa to cakat
A ten kdo chce Pickup jako hlavní auto, na práci a osobní život. Chce aby to v interieru nějak vypadalo, aby to rozumně jezdilo i po silnici a mělo to i důstojný motor pro takové auto, tak má na výběr jen Amarok a nebo X. A nevím, o co víc je pracovní například L200 oproti X. Co konkrétně L200 má navíc?
Avatar - WinDiesel
18. 7. 2019 08:35
Re: To já myslel, že se chytne
Nesporně. :D Minimálně 2 si to myslí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku