Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes se rozhodl bránit jízdě v protisměru

Roman Beránek Roman Beránek 22. 1. 2013 • 16:07
2
4
Automobilka Mercedes-Benz má pro novou třídu S připraven systém upozornění na jízdu v protisměru. Montovat ho ale začne už letos do faceliftované třídy E.

O autech řítících se na dálnici v protisměru se většinou dozvíme až když nabourají a jejich nehoda má fatální následky. Jenom v Německu takto přišlo o život za poslední tři měsíce 25 osob. Tento jev je ale mnohem častější a průzkumy automotoklubu ADAC hovoří až o 2800 případech za rok – tedy kolem osmi denně. Podle statistik Národního dopravního informačního centra projíždí u nás opačným směrem dálnice asi pět řidičů měsíčně. Mýtné brány jsou navíc vybaveny kamerami, které vůz v protisměru zaznamenají a odešlou zprávu do informačního centra.

Mercedes-Benz nasazuje do boje proti zbytečným úmrtím upravený systém rozpoznávání dopravních značek, který nabízejí i jiné automobilky. Ten stuttgartský ale spustí poplach, když optika rozezná značku „zákaz vjezdu do jednosměrné ulice“. Třikrát po sobě se ozve akustický signál a na přístrojové desce se objeví velký symbol značky. Pro vyšší spolehlivost systému je situace před vozem elektronickou cestou konzultována s vestavěnou navigací. Nejsou-li pro sledování značek optimální podmínky (třeba za hustého sněžení), je řidič na displeji informován, že systém není aktivní.

Systém bude dodáván nejprve pro německý trh, až později se objeví i ve vozech pro ostatní trhy.

Témata
11. 4. 2013 10:42
k diskusi
asi hlavně pro inženýry v Mercedesu, pokud už chtějí montovat dalšího asistenta, jestli by nestálo za to dotáhnout to do konce a zařídit, aby auto, které samo detekuje že jede v protisměru aktivovalo např. výstražné blinkry, dálková světla a v první řadě okamžitě zastavilo samo, odblokování pouze za asistence policie. Když už další blbost, tak ať to má aspoň smysl.

Nestudoval jsem žádné statistiky, ale docela by mě zajímalo, jestli člověk který vjede na dálnici do protisměru a nepozná to, jestli je v té chvíli vůbec způsobilý k jízdě. Tohle člověk většinou pozná už na nájezdu, že je to nějak obráceně.. Takže další kontrolka, která bude blikat a cinkat, je podle mě jen chabý pokus o reklamu, ale skutek utek.

Můj názor, upřímně se mi to ještě nestalo, tak nevím.
23. 1. 2013 14:47
Re: auta by měla už být řízena počítači
kup si listok na vlak :-)
23. 1. 2013 12:56
auta by měla už být řízena počítači
stejně jako letadla. Z 99% za nehodu může člověk (řidič, chodec...), technické závady, které člověk nemohl ovlivnit jsou opravdovou vzácností. Člověk, jako naprosto nespolehlivý, ovlivnitelný, neschopný řidič je v dnešní době už přežitkem. Já vím, jsem kacíř, upalte mě!!! >:-[]
22. 1. 2013 23:58
Nevim...
Přijde mi, že systémy který do aut stále přibejvaj už nejsou o pomoci (ESP, ASR atd.), ale o ochraně proti *. Na to bych měl jednodušší řešení, než draze vyvíjet a montovat nový systémy - prostě nedávat * papíry

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku