Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motoristé mohou nově opravit špatně koupené dálniční známky i v době platnosti

ČTK ČTK 28. 3. 2022 • 14:56
14
Zobrazit náhledy (14)
Vývoj prodeje dálničních kupónů (1995-2020) Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Opravy dálnic a modernizace D1 Ceny jednotlivých úseků (v Kč bez DPH) Dálnice D3 Začala stavba dalšího úseku dálnice D3

Chybně zadanou elektronickou dálniční známku mohou řidiči nově opravit i v době její platnosti. Motoristé tak mohou změnit až dva znaky v SPZ a také stát, kde bylo vozidlo zaregistrováno. Oprava je ovšem možná pouze jednou.

Informoval o tom správce systému, státní podnik Cendis. Dosud bylo možné chyby opravovat jen před začátkem platnosti známky.

Stát tak reaguje na podněty řidičů, kteří typicky zadali při koupi dálniční známky značku s překlepem nebo zaměnili jednotlivé znaky. "Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu," uvedl ředitel Cendisu Jan Paroubek.

Nejrychleji může řidič podle něj možné údaje ověřit na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. "Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ dodal Paroubek.

Další novinkou na webu dálniční známky je průvodce nejčastějšími životními situacemi spojenými s dálniční známkou. Řidiči zde mohou zjistit třeba jak ověřit platnost dálniční známky nebo co dělat při ztrátě potvrzení o úhradě.

Elektronické známky loni nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Řidiči jich během prvního roku fungování nakoupili přes šest milionů kusů za přibližně 5,5 miliardy korun, což je asi o 600 milionů korun meziročně více.

Doporučujeme

Témata