Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dálniční známka 2023: Všechny důležité informace

Ondřej Mára
Diskuze (2)

Kolik stojí v roce 2022 elektronická dálniční známka, kde ji koupím a co když jsem se upsal při registraci?

V prosinci 2020 přišla dlouho očekávaná změna ve způsobu, jakým se platí poplatek za využívání českých dálnic. Namísto tradičního pořizování a vylepování viněty dostali řidiči konečně možnost pořídit si dálniční známku elektronicky, z pohodlí domova. Pozor, staré nalepovací známky již na čelním okně nesmí být ani nalepené.

Kde koupit dálniční známku 2023

Elektronickou dálniční známku lze zakoupit třemi způsoby:

  • Online na e-shopu eDalnice.cz
  • Na pobočkách České pošty
  • Na čerpacích stanicích EuroOil
  • V samoobslužných kioscích umístěných v blízkosti hraničních přechodů. Pouze bezhotovostní úhrady. 
  • Nově také na portaldopravy.cz. Zde je potřeba přihlásit se pomocí elektronické identity.

Není však od věci si elektronickou dálniční známku připomenout, neboť absence staré viněty za oknem, na které byl jasně vidět konec platnosti s každým usednutím za volant, může způsobit řadu nepříjemností. 

Pokud jste jako mnozí řidiči s pořízením nebo počátkem platnosti roční elektronické dálniční známky otáleli až do dne po konci platnosti té staré, ještě vylepovací, pravděpodobně vám platnost roční elektronické dálniční známky končí s půlnocí 1. února. 

Ověření konce platnosti dálniční známky

Na blížící se konec platnosti dálniční známky může portál eDalnice.cz předem varovat prostřednictvím textové zprávy i e-mailu, ale k tomu je třeba udělit souhlas při její koupi. Pokud jste souhlas neudělili, nebo o zprávách ztratili přehled, můžete si platnost elektronické dálniční známky snadno ověřit online.

Nejsnazším způsobem je prosté zadání SPZ na webu eDalnice.cz, kde se během chvíle dozvíte, zda máte pro vůz elektronickou dálniční známku platnou. Dozvíte se také začátek a konec její platnosti. 

Zpětná změna SPZ

Více pak nabízí karta Správa elektronické dálniční známky, pro přihlášení však budete potřebovat kromě SPZ ještě autorizační kód, který je uveden na potvrzení o úhradě. To byste měli mít v e-mailové schránce ve formě PDF přílohy. Kód je uveden ve spodní části stránky a stačí ho zkopírovat. 

Po úspěšném přihlášení můžete upravit chybně zadanou SPZ. A to i v době její platnosti, v tom případě je však možné upravit nanejvýš dva znaky a oprava je možná pouze jednou.

Dále uvidíte informace o začátku a konci platnosti vaší elektronické dálniční známky, možnost pořídit navazující známku, nebo nastavení notifikací, které chcete dostávat. 

Před počátkem platnosti e-známky lze změnit stát registrace vozidla a celou SPZ, změnu je však možné provést pouze jednou. Současně jde před počátkem platnosti změnit také datum, od kterho má známka platit. Nové datum ale nesmí být dřív, než datum aktuální, ani později než 3 měsíce od nákupu.

Zkratka SPZ, respektive státní poznávací značka, je už oficiálně léta archaismus. Legislativně existuje už pouze registrační značka, ale tohle označení se nám, ani dalším motoristům, příliš nevžilo...

Cena dálniční známky 2023

Samotné ceny elektronických dálničních známek se pak oproti minulému roku nijak nezměnily. Roční známka vyjde na 1500 Kč, 30 dnů na 440 Kč a 10 dnů na 310 Kč. Pro vozy poháněné zemním plynem nebo biometanem pak platí poloviční Eko ceny, které se ale nevztahují na vozy s pohonem na LPG.

Sluší se také připomenout, že platnost roční elektronické dálniční známky není pevně vymezena, jak tomu bylo v minulém roce. Roční poplatek tak platí rok od aktivace, nikoliv pouze do 31. ledna následujícího roku, jak tomu bylo dříve zvykem.

Ondřej Mára
Diskuze (2)

Doporučujeme

2. 2. 2022 07:13
Re: platba
A na rozdíl od toho, co tvrdí článek, tomu tak bylo i v loňském roce.
Avatar - petr petrumr
1. 2. 2022 16:24
platba
Ti co si koupili roční známku třeba 1.dubna tak platí do 1.dubna.