Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Na dálnici D1 už bez zimní výbavy

Ondřej Láník Ondřej Láník 6. 4. 2009 • 00:31
9
Od uplynulého víkendu už motoristé nemusí vyjíždět na hlavní tah mezi Prahou a Brnem v oblasti Vysočiny se zimními pneumatikami.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ŘSD rozhodlo o odstranění značek „Zimní výbava“ na dálnici D1. Od uplynulého víkendu už motoristé nemusí vyjíždět na hlavní tah mezi Prahou a Brnem v oblasti Vysočiny se zimními pneumatikami.

„Chceme tak vyjít vstříc dopravcům i ostatním motoristům. Při současném vývoji počasí by docházelo ke zbytečnému opotřebení zimních pneumatik,“ uvedl ministr dopravy Petr Bendl.

Rozhodnutí Ministerstva dopravy souvisí také se schválenou vyhláškou, která pro příští období zkracuje platnost značky „Zimní výbava“ do 31. března.

V úsecích komunikací i nadále označených touto značkou bude letos zimní výbava povinná do 21. dubna. V ten den totiž vstoupí v účinnost zmíněná vyhláška 91/2009 Sb. Například v horských úsecích však může platnost značky prodloužit dodatková tabulka tak, jak to umožňuje zákon.

Před příští zimní sezónou budou značky v dostatečném časovém předstihu na dálnici D1 instalovány zpět.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou nové dopravní značky, které byly v ČR zavedeny od 1. 7. 2008. Označují úseky pozemní komunikace na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno pro provoz za zimních povětrnostních podmínek z hlediska použitých pneumatik. Tam kde bude umístěna nová dopravní značka „Zimní výbava“ (č. C 15a), budou v období od 1. listopadu do 30. dubna muset mít řidiči na svém vozidle, bez ohledu na aktuální počasí nebo stav vozovky, namontovány zimní pneumatiky.

Za porušení tohoto nařízení může být odebrán jeden bod a udělena pokuta v řádu tisíců korun.

Související články

8. 4. 2009 00:06
Re: Nekompetentní ministerstvo
Bohužel jsme ale v Česku, kde je řidičská kultura asi sto let za opicema a tím pádem 200 let za Německem. Bohužel tohle by u nás myslím všemožně obcházelo, je to škoda že český národ je v některých ohledech tak blbej. :'-(
7. 4. 2009 19:57
Re: ...asi jsem to spatne pochopil...
noa?
6. 4. 2009 22:35
Re: ...asi jsem to spatne pochopil...
Poldům možná ujedeš, ale tobě zas trochu ujel pravopis ne? >:D
Avatar - VDC
6. 4. 2009 17:33
...
Navrhuji přikázat všem lidem nosit zmijovku, rolák a kamaše v období od 1. 11. do 1. 4. Bojujme s nemocností!
6. 4. 2009 16:18
Re: ...asi jsem to spatne pochopil...
kdyby jen 10 stupnu, i do Pece kde jsou dva useky, jeden 5km zacina pred Svobodou a druhej pak nekde pred Peci, jsem ted o vejkendu jel us na letnich prave proto ze i v Peci us neni na silnici po snehu ani pamatky a nicit si zimni kola pri 20.5 stupnich fakt nehodlam, to tem poldum radsi ujedu :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud