Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nákladní vozidla Scania a 14.000 km napříč Latinskou Amerikou

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 22. 3. 2019 • 22:43
4

Cesta dvojice nákladních vozidel Scania napříč Latinskou Amerikou trvala 54 dnů, dlouhá 14.000 kilometrů a přinesla řadu zajímavých a důležitých poznatků.

Dvě nákladní vozidla Scania S 500 nové generace zahájila svou cestu v jižní Brazílii. Po 54 dnech a 14.000 ujetých kilometrech dorazila do Peru. Jednalo se o výlet plný objevů a setkání s lidmi z Latinské Ameriky, jehož cílem bylo ukázat, že správný přístup může změnit svět.

Scania uvádí, že během cesty nákladní vozidla S 500 navštívila 54 měst a za jejich volanty se vystřídalo čtrnáct různých řidičů. V rámci jízdy napříč Latinskou Amerikou bylo vysazeno 230 stromů. Nákladní vozidla se svými posádkami se dostala do nadmořské výšky 5000 metrů a čelila teplotám v rozpětí od -7 °C do 41 °C.

Abyste mohli udávat trend při přechodu směrem k udržitelnému systému dopravy, je nutné poznat skutečný svět, setkat se s lidmi a pochopit, co prožívají.

Christopher Podgorski, prezident a generální ředitel společnosti Scania v Latinské Americe, říká: „Chceme se nejen zabývat otázkami, jako je energetická účinnost, chytrá logistika, obnovitelná paliva a elektrifikace, ale i novým způsobem přemýšlení o ekosystému dopravy a logistiky bez emisí uhlíku.“

Ve státě Santa Catarina v jižní Brazílii se tým společnosti Scania setkal s občany, kteří usilují o zachování původního borovicového lesa (Araucaria angustifolia) i do budoucna. Místní výrobci spolupracují se společnostmi vyznávajícími hodnoty, které jsou v souladu s uvědomělou těžbou přírodních zdrojů.

Jedná se také o domov velryby černé, tedy druhu, jenž před 30 lety téměř vyhynul, ale nakonec se s pomocí oddaných lidí podařilo opět rozšířit jeho populaci.

Oblast Mendoza v Argentině, která se mezinárodně proslavila díky svým vinařstvím, je velmi závislá na vodě z tajícího sněhu a ledovců v Andách. Změna klimatu snižuje množství sněhu, které každý rok napadne. Ledovce se zmenšují, což omezuje jejich schopnost působit jako dodatečný zdroj vody v suchých obdobích.

Výzkumný pracovník Lucas Ruiz: „Budoucí klimatické předpovědi ukazují, že tento trend bude pokračovat. Proto je třeba, aby místní výrobci při snaze o zachování vysoké kvality svých hroznů efektivněji využívali vodu a zajistili tak udržitelnost této tradiční činnosti i do budoucna.“

V Chile si nákladní vozidla udělala přestávku uprostřed pouště Atacama. Smyslem bylo pochopit, jak nadměrné světlo z měst a silnic ohrožuje potenciál regionu stát se během několika let největší oblastí pro astronomická pozorování na světě.

Podle astrofyzika Gaspara Galaze je temnota oblohy severního Chile stejně důležitým zdrojem pro lidstvo jako například voda a potraviny: „Umožňuje nám propojit lidstvo se vzdáleným vesmírem a nalézt v něm informace o našem vzniku a možná i našem osudu. Už jen z tohoto důvodu ji musíme chránit, podobně jako vodu a ohrožené druhy.“

V Peru, cíli cesty a zemi, kde velká část obyvatelstva nemá přístup ke kvalitním potravinám, bylo možné spatřit práci na inovativních iniciativách, jejichž cílem je změnit tuto skutečnost. Šéfkuchař Palmiro Ocampo učil členy komunit, jak maximalizovat využití potravin za pomoci nejen technik používaných jejich předky, ale i nových postupů.

video

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku