Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nekonečný příběh pokračuje. Majitel někdejšího Saabu je ve finančních potížích

David Bureš David Bureš 24. 8. 2021 • 02:27
14
5
Zobrazit náhledy (14)
NEVS 9-3 Concept NEVS 9-3 Concept Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3

Majetek někdejší automobilky Saab od jejího bankrotu v roce 2012 vlastní čínská společnost NEVS. Ani tento příběh se však nerýsuje dobře.

Automobilka Saab má mezi fanoušky dodnes renomé, pro svoje poctivé zpracování, zajímavou techniku nebo vysokou úroveň bezpečnosti. Už nějakou dobu však bohužel neexistuje, v poslední éře to navíc s ní bylo jak na houpačce, z finančních potíží ji nakonec nevytáhl žádný z investorů, až v roce 2012 definitivně zbankrotovala. Její "pozůstalost" tehdy koupila čínská společnost NEVS. Ani tak však ve svém podnikání není úspěšná.

NEVS se sice nakonec povedlo oživit někdejší Saab 9-3 ve formě elektromobilu pro čínský trh, plány na další expanzi se ale nakonec nepovedlo realizovat. Ani se nepovedlo zpět od výrobce armádní techniky Saab AB získat zpět práva na použití jména Saab - vozy nového subjektu se tak musely prezentovat jako NEVS. Nyní se navíc zdá, že ani další budoucnost firmy nebude růžová.

Vyšlo totiž najevo, že NEVS je ve finanční problémech, už znovu. V roce 2019 totiž kontrolní podíl v NEVSu koupila čínská společnost Evergrande Group, a to v době, kdy v čínském závodě Tchien-ťin vznikaly první kusy oživeného Saabu 9-3 s elektrickým pohonem. Postupně se tak loni Evergrande Group stala 100% vlastníkem NEVSu.

Mezitím nakoupila i vybrané dodavatele potřebných komponentů, ať už výrobce baterií nebo elektromotorů, a letos představila vlastní značku Hengchi, čímž se rýsovala zajímavá budoucnost. Zvlášť když Hengchi plánovalo na trh uvést hned devět elektromodelů, počínaje rokem 2022.

Jenže nyní se ukázalo, že se i Evergrande Group dostala do finančních problémů, jak informovala agentura Reuters. Situace je kvůli vysokému dluhu natolik vážná, že je společnost nyní pod dohledem čínských úřadů. To znamená, že pokud své dluhy nevyřeší, bude se muset zásadně restrukturalizovat.

Řešení se však už rýsuje. Podle zákulisních zpráv o nákupu automobilové části Evergrande Group jedná výrobce chytrých telefonů Xiaomi, který má delší dobu vstoupit do automobilového průmyslu. A právě nákup části Evergrande Group by se realizace těchto plánů usnadnila. Xiaomi každopádně sice potvrzuje jednání, zároveň však zvažuje i spolupráci s jinými partnery, a tak dohoda zatím není na stole.

Je navíc otázkou, jak tyto plány ovlivní samotný NEVS, respektive jeho švédskou divizi. O produkci v někdejší továrně Saabu v Trollhättanu má zájem německý start-up Sono plánující výrobu dostupných elektromobilů. Ten přitom ve svých plánech pokračuje a tvrdí, že dohoda s NEVSem o výrobě ve Švédsku platí a zahájení produkce se už připravuje. Tak se nechme překvapit, jak to ještě bude...

Témata
Avatar - lamal
25. 8. 2021 18:16
Re: Bezpecnost
a ? chces tym povedat, ze bezpecnost aut sa v roku 1994 neriesila ? vzdy sa zrovnava s konkurenciou, ta bola v 97 lepsia, 900 a 9-3 boli vyrazne horsie napriek image... 9-5 nijak nevynikala oproti konkurencii, kde je ten naskok v bepecnosti ?

1997:
https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…

Auta po 2000 odpovedaju bezpecnosti platforiem GM koncernu...

Nic proti Saabu celkovo, iba vravim ze o nejake bezpecne auta realne neslo, tak nechapem ten zazity image.
25. 8. 2021 16:45
Re: Bezpecnost
to vazne chces bezpecnost automobilky hodnotit podla auta z roku 1994?
a 9-5 uz dopadol celkom dobre na to ze je z roku 1997,
z aut vyvojovo pred rokom 2000 asi tazko najdes ine vysledky.
Saab sa vyrabal aj po roku 2000
Avatar - lamal
25. 8. 2021 11:03
Bezpecnost
Tvrdi sa to ako klise asi, pretoze co som si tak prestudoval vysledky crash testov snad vsetkych typov od 9000 hore tak to boli rakvy... Bezpecnost v losom teste to ano s tym zacali prvi, ale ta pasivna nic moc.

https://www.youtube.com/watch?… rok 97, des !
https://www.youtube.com/watch?… rok 98, priemer v triede
https://www.youtube.com/watch?… rok 2000, des !
Avatar - twistedTSD
25. 8. 2021 02:45
Re: Nedávno…
Překvapivě ji vídám docela často. Jedna mi parkovala kousek od domu, v nemetalické červené.
24. 8. 2021 15:30
Nedávno…
… jsem na benzince viděl nalešťenou poslední 9-5. Byla v černé metalíze. Udivilo mě, jak její design vůbec za tu dobu nezestárnul. Nádherná kára. Snad se zase brzy zadaří, abych se mohl podívat znovu.