Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Neúspěšný Dodge Caliber měl být shodný s Mitsubishi Lancer a nést název Rebel

Jan Zajíc Jan Zajíc 28. 1. 2022 • 08:13
50
Zobrazit náhledy (50)
Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Dodge Caliber Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer Mitsubishi Lancer

Vzpomínáte si na nepříliš úspěšný Dodge Caliber? Bývalý zaměstnanec automobilky zveřejnil fotky, podle nichž měl tento model vypadat úplně jinak. Mělo vlastně jít o Mitsubishi Lancer s jinou maskou a nárazníky.

Dodge Caliber byl pětidveřový hatchback, nebo – chcete-li – crossover, který se vyráběl mezi lety 2006 a 2011. Svého času se Caliber prodával i na našem trhu, ale nebyl příliš úspěšný. Ke konci jeho kariéry výrazně přispěla světová finanční krize v roce 2008, po níž se dramaticky propadly prodeje tohoto modelu. V roce 2012 jej v nabídce značky nahradil model Dart, ale ani jemu se prodejně nedařilo.

Na sociální síti Reddit se nedávno objevily fotky zajímavého prototypu, podle kterých mohl Dodge Caliber vypadat úplně jinak. Zveřejnil je bývalý zaměstnanec automobilky. Údajně je pořídil v roce 2010 na jednom z méně střežených parkovišť Chrysler Technology Center v americkém státě Michigan. Ve tvarech prototypu je zřetelně vidět Mitsubishi Lancer z let 2007 až 2017, přičemž odlišné jsou pouze nárazníky, čelní maska a přidané křídlo na víku kufru. Nechybí loga Dodge a nápis Dodge Caliber SXT na zádi.

Zdroje v Dodge údajně existenci prototypu buďto popírají, nebo ho označují za prototyp alternativní verze modelu Caliber pro mexický trh, případně se k věci nechtějí vůbec vyjadřovat. Kolegům z amerického The Drive se přesto podařilo zjistit pár zajímavých informací. Automobilka v roce 2005 ukončila výrobu modelu Neon a potřebovala za něj náhradu. Tou měl být sedan s názvem Rebel, který byl vyvíjen ve spolupráci s Mitsubishi, a to na základě sdílené světové platformy.

Jenže mezitím dostal zelenou model Caliber, který používal upravenou verzi téže platformy. Jeho produkční verze byla představena v roce 2006 a vedení Dodge zřejmě usoudilo, že další model v daném segmentu nepotřebují. Vývoj sedanu proto Mitsubishi dokončilo samo a v roce 2007 ho uvedlo na trh pod tradičním názvem Lancer.

Na základě Mitsubishi Lancer pak dle všeho vznikl prototyp, který vidíme na fotkách. Některé zdroje také mluví o tom, že se v rámci spolupráce s Mitsubishi vyvíjelo i odvozené sportovní provedení zvažovaného modelu Rebel. Z toho nakonec vzešel pouze Lancer Evolution X, ale zřejmě mohl mít sourozence s názvem Rebel SRT.  Údajně se pracovalo i na karosářském provedení kupé, které by figurovalo výhradně v nabídce Dodge.

Už se nedozvíme, jak to ve skutečnosti bylo, nebo jestli by byl Rebel úspěšnější než Caliber, který nakonec dostal přednost. I tak je příjemné se občas zasnít nad tím, co mohlo být.  

Související články

Témata
Články odjinud