Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nissan Eco Pedal umožní snížit spotřebu o 5 až 10 %

5. 8. 2008 • 04:07
3
5
Nissan představil systém Eco Pedal, který tlakem pedálu akcelerátoru proti noze řidiče pomáhá udržovat akceleraci v mezích s optimální spotřebou paliva. Takto lze snížit spotřebu zhruba o 5 až 10 %. V sériové výrobě se objeví příští rok.

Tlak veřejného mínění, který vytvářejí státní instituce a média na automobilky, nutí vývojová oddělení hledat nové cesty jak snižovat spotřebu paliva a také zátěž životního prostředí způsobovanou provozem automobilů. Nissan našel a zřejmě také uvede do výroby jeden další takový prvek.

Systém Nissan Eco Pedal monitoruje akceleraci a momentální spotřebu paliva, když řidič šlape na plynový pedál. Výpočtem je určena míra otevření škrtící klapky, za kterou je akcelerace neúměrná nárůstu spotřeby paliva. Řidič je na tento bod upozorněn protitlakem pedálu akcelerátoru.

Současně s tím při akceleraci bliká na přístrojové desce zelená kontrolka ECO-P, která se při překročení přiměřeného poměru akcelerace a spotřeby rozsvítí žlutě. Řidič je tak ještě vizuálně upozorněn na z hlediska efektivity nevýhodné zvyšování otáček motoru.

Eco Pedal je společně s vývojem úsporných technologií součástí komplexní strategie pro dosažení nižší spotřeby paliva Nissan Green Program 2010. Toto jednoduché řešení podle výsledků zjištěných Nissanem přináší 5–10% úsporu. Jeho zavedení do sériových modelů je plánováno v průběhu roku 2009.

Podobný systém s protitlakem v pedálu akcelerátoru Nissan zkoušel i v komfortních a bezpečnostních systémech využívajících komponenty adaptivního tempomatu. Jakmile se například řidič přiblíží vpředu jedoucímu vozidlu, zvýší se protitlak pedálu, aby řidiči naznačil, že vzdálenost je příliš nebezpečná pro trvalou jízdu. Pokud řidič nesouhlasí (například se chystá předjíždět) jen překoná vyšší odpor pedálu a dále akceleruje.

Témata
Avatar - Zio
5. 8. 2008 21:06
Re: Kdo to má zapotřebí?
:-) zapotřebí to mají hlavně ti troubové, co zbytečně akcelerují na každé křižovatce tak, až přes saze z laufu nejsou vidět, a po 100 metrech pak zase prudce brzdí, přičemž mi stále uniká důvod takového konání - asi aby se předvedli ;-)
Avatar - gld
5. 8. 2008 13:37
Vtip na ráno
správny spôsob ako započať deň-prečítať si správu z auto.cz >:D

nápad že sa pedál plynu bude sám brániť voči neopodstatnenému stláčaniu je revolučný >:D :yes:
Avatar - Pekelná Micinka
5. 8. 2008 13:16
Kdo to má zapotřebí?
Kdoví, co měl Morgan za pedál, potřeboval přidat a ono ho to zkrouhlo. ;-\ :-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku