Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Norský trh v roce 2012: Golfův revír

David Bureš David Bureš 3. 1. 2013 • 04:04
56
Norsko patří mezi stabilní evropské trhy, v roce 2012 zde prodeje nových aut meziročně klesly o zanedbatelné 0,3 %.

Za celý rok 2012 se na norském trhu prodalo 137.967 nových automobilů, což je o 378 aut méně než o rok dříve. V prosinci 2012 se zde ale prodeje meziročně propadly o 19 procent, což naznačuje, že i do Norska by mohla přijít prodejní krize.

Nejprodávanějším vozem na norském trhu byl tak jako v minulých letech Volkswagen Golf. Toho se loni prodalo 6.313 exemplářů, což znamenalo 4,6procentní podíl na trhu, oproti roku 2011 však norské prodeje Golfu klesly o 14 procent. Na výsledku může mít svůj podíl i mezigenerační výměna tohoto vozu.

Prodeje klesly i dalším dvěma vozům na pódiu – druhému Fordu Focus a třetímu VW Passat – byť ne tak výrazně. Focus si meziročně pohoršil o čtyři procenta, Passat o 10 %.

Bramborová medaile zbyla VW Tiguan, který v Norsku zažil úspěšný rok, 3.879 prodaných exemplářů znamenalo meziroční nárůst prodejů o 46 procent.

V nejlepší desítce má svého zástupce i Škoda Auto. Octavia skončila s 2.826 prodanými exempláři desátá. Její prodeje tak jako technicky spřízněnému Golfu proti roku 2011 klesly o 14 procent.

V Norsku se díky vládní podpoře a rozvinuté síti dobíjecích stanic daří elektromobilům, kterých se zde loni prodalo 3.950 kusů, o 90 procent více než v roce 2011. Důkazem toho je i fakt, že elektrický Nissan Leaf zde loni byl 13. nejprodávanějším autem. Porazil tak mimo jiné hybridní Toyotu Prius (14. místo), VW Polo (19. místo) nebo Audi A4 (20. místo).

Norský trh v roce 2012 – registrace nových aut podle modelů
Poř.Model2012 [ks]2011 [ks]změna [%]
1.VW Golf6.3137.370-14%
2.Ford Focus4.2614.437-4%
3.VW Passat4.1484.608-10%
4.VW Tiguan3.8792.65146%
5.Volvo V703.8604.052-5%
6.Toyota Avensis3.7263.764-1%
7.Toyota Yaris3.7151.86899%
8.Nissan Qashqai2.8973.557-19%
9.Volvo V602.8602.6548%
10.Škoda Octavia2.8263.291-14%
11.Toyota Auris2.5553.129-18%
12.Ford Mondeo2.4453.207-24%
13.Nissan Leaf2.298373516%
14.Toyota Prius2.2481.41759%
15.Subaru XV2.1910-
16.BMW X32.1021.29063%
17.Volvo XC602.0622.0331%
18.Mitsubishi ASX2.0284.194-52%
19.VW Polo2.0122.980-32%
20.Audi A41.9282.206-13%

Co se týče značek, je na tom v Norsku nejlépe Volkswagen s 20.507 prodanými vozy za rok 2012. Následuje Toyota s 16.903 prodanými auty, nejlepší trojku uzavírá severské Volvo s 11.550 prodanými automobily, které těsně porazilo Ford (11.007 registrací).

Škoda byla sedmá s 6.793 prodanými auty, její prodeje meziročně klesly o 11 procent. Z top ten značek na tom byl hůře pouze Ford (-15 %) a Peugeot (-16 %).

Norský trh v roce 2012 – registrace nových aut podle značek
Poř.Značka2012 [ks]2011 [ks]změna [%]
1.Volkswagen20.50720.898-2%
2.Toyota16.90315.23611%
3.Volvo11.55011.995-4%
4.Ford11.00712.991-15%
5.Audi8.3217.35113%
6.BMW7.3256.28816%
7.Škoda6.7937.620-11%
8.Nissan6.6585.83214%
9.Peugeot6.2097.427-16%
10.Mercedes5.6164.54424%

Související články

Témata
Avatar - Norge
5. 1. 2013 19:16
Re: 80% v dieselu
.. to co ti ukaze calkulator este nie je konecna suma ! , ..po zaplateni poplatku v Toll, cakaju majitela este zaplatit poistku co na vase BMW je napr. u IF ..asi 49.000,-Nok podla toho kde byvas, parkujes atd ..moze byt aj dvojnasobna cifra, plus dane, plus dan za palivo-nafta- ake auto spaluje inak ti nedaju znacky, resp. ich zoberu. No a samozrejme plus prevadzkove veci ... vjazd a vyjad do mesta, dialnicu, cestu - boom toll , palivo, parkovanie, servis ... To vsetko stoji pekne mnozstva bankoviek ...
Avatar - Norge
5. 1. 2013 19:00
Re: Leaf
..k tomu elektormobilu ..po norsky sa im hovori Elbil .
Vec sa ma takto : ..nabijanie stoji 30,- Nok ..a u Leaf-u to cini asi 60% kapacity baterii to postacuje na dojazd 60km, co samozrejme staci na dojazd z prace domov. Dalej 30,-nok su 2.litre nafty ci benzinu v Norsku ..a to je teda Elbil ekonomickejsia volba ... Ak pouzivas Elbil ...neplatis za boom, teda vjazd do mesta a z mesta, ani do jeho jednotlivych casti, ..mas zlavu na parkovanie, a pri nabijani je parkovanie zdarma, cize mas gratis parkovacie miesto vzdy iste, ..dalsia vec mas zlavu na zakl.poistenie vozidla, v case zapch mozes vyuzivat pruhy pre taxi a buss a vela ineho ! ..Holt Elbil je v Norsku velmi vyhodna doprava, ...pre porovanie listok na hromadnu dopravu stoji v automate na ulici to iste ako jedno dobitie baterii !!! Cena Leaf-u je v Norsku aj s nabijaciou stanicou 265.tis Nok a to je cena Golf-u ci Octavie ci MB A a B-class ...

Vlasnit auto v Norsku je maly luxus ...a v mestach velky luxus, netyka sa to Elektromobilov a veteranov.

Teraz na prelome roka 2012-13 dostali vsetci majitelia nafty od norskej vlady podpasovku v podobe zdrazenia poistiek a dane za naftovy motor ako i vstup do mesta... heh ... inzercia plna TDI ... :-)
Avatar - Parda71 (BMWfans)
5. 1. 2013 12:35
Re: 80% v dieselu
No tak to je masakr... A my si budem stěžovat, že nás vláda okrádá! Díky za info, pochopil jsem vše ;-) :yes: :yes: :yes:
Calkulátor taky nemá chybu 8-s To jsou pecky.
Avatar - peV
4. 1. 2013 22:25
Re: Jsem znechucen odporným novým designem tohoto webu
Mě se nový design docela líbí a kdyby ještě díky němu ubylo fanatiků, stal by se přímo uměleckým dílem. >:-[]
Avatar - peV
4. 1. 2013 22:23
Re: 80% v dieselu
To mě šokovalo BMW X6 M v základu: 2 418 000 NOK, 2 845 000 CZK, 1 119 000 SEK. Čili Norovi stačí přejet hranice a může si koupit 2 a ještě mu zbyde na solidní 3:er (pokud by je teda postavil na švédský značky) 8-s

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku