Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová továrna VW v Turecku pro Passat a Superb v ohrožení. Automobilka oddálila schválení výstavby

David Bureš David Bureš 15. 10. 2019 • 17:46
26
8
Zobrazit náhledy (26)
Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden

Už už se zdálo, že výstavba nové továrny Volkswagenu v Turecku je jistotou. Politická situace v regionu ale její vznik ohrozila.

Volkswagen v uplynulých měsících zvažoval, kde postaví nový závod na výstavbu automobilů, který potřebuje kvůli nedostatečné výrobní kapacitě svých stávajících evropských továren. Koncern rozhodoval mezi několika zeměmi, z výběru postupně vypadlo Srbsko, Rumunsko nebo Bulharsko, až vedení ukázalo na Turecko. Rozhodnutí vsadit na tuto zemi na pomezí Evropy a Asie se zdálo už jako konečné, vedení Volkswagenu ale jednání o definitivním schválení výstavby továrny odsunulo.

Za posunutím rozhodnutí je aktuální politická situace v regionu. Turecko zahájilo vojenskou akci na severovýchodě sousední Sýrie, což mezinárodní společenství okamžitě zkritizovalo. Turecko totiž napadlo území kurdských milic YPD, které přitom pomáhaly s bojem proti tzv. Islámskému státu. Cílem je vytvořit bezpečnostní zónu na syrské straně syrsko-turecké hranice, kam by se měli vrátit syrští uprchlíci.

Spojené státy sice vojenskou operaci de facto umožnily, když z oblasti stáhly své jednotky, zároveň však prezident Donald Trump následně vyzval tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k ukončení bojů. A dokonce pohrozil ekonomickými sankcemi. Některé státy Evropské unie včetně České republiky už vyhlásily zbrojní embargo na vývoz zbraní do Turecka.

A právě v takové situaci nechce Volkswagen rozhodovat o případném tureckém závodě, který by mohl pošramotit jeho pověst. „Pečlivě sledujeme současnou situaci a znepokojeně sledujeme aktuální vývoj,“ přiznalo vedení koncernu prostřednictvím mluvčího.

Volkswagen byl přitom kvůli možné výstavbě továrny v Turecku kritizován už v minulých týdnech. Kritikům se už dříve nelíbila politická situace v zemi, kdy prezident Erdogan tvrdě zasahuje proti svým odpůrcům.

Automobilka zatím informace o nové továrně spíše tají. Na veřejnost však unikly interní materiály, z nichž vyplývá, že nový závod má být vybudován ve městě Manisa, zhruba 40 kilometrů od města Izmir (Smyrna). Výrobní kapacita je projektována až na 300.000 aut s tím, že produkce má začít v roce 2022. Podle posledních plánů automobilky má závod stavět novou generaci modelů střední třídy, konkrétně příští VW Passat a Škodu Superb.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
16. 10. 2019 18:46
Re: Využití Bratislavy?
Proč asi NE Bratislava se dá pochopit celkem snadno = proč radši asijský ne člen EU pod Erdoganem už roky problémový Turecko místo Bulharska = to už hůř
16. 10. 2019 16:40
Re: Využití Bratislavy?
Rozhodují náklady na výrobu, což jsou investice, mzdy, daně, pobídky, technologie a využitelnost výrobních linek, logistika, dodavatelé ... je to velmi komplexní a složité. Bratislava se zdá být za humny, možná částečně nevyužitá, ale finančně to může být problém.
16. 10. 2019 06:09
Re: Škoda v Turecku ?
Pákistán je další destinace fkodofky...:-)
Avatar - Jaros71
15. 10. 2019 23:05
Re: Využití Bratislavy?
Taky mne to napadlo...ale asi tam kapacita není na 300 tis aut ročně.
15. 10. 2019 21:11
Využití Bratislavy?
Několikrát jsem četl o nevyužitém závodě v Bratislavě. Proč se cpát někam do autoritářského Turecka, když v Blavě je funkční závod s volnými kapacitami? Je to v jedné ze zemí EU, bezproblémové napojení na dálniční síť, stabilní právní prostředí kde aktuálně není válka,...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku