Nové podvody při prodeji ojetin: 7 odporných praktik, na které si dejte pozor!
Většina aut prodaných v Česku pochází z druhé ruky. Na ojetinách se podvodníci snaží napakovat nejen stáčením počítadla kilometrů a zatajováním poškození, ale postupně objevují i další fígle. Podívali jsme se, jak jdou s dobou.
Navzdory digitalizaci mnoha informací a procesů zůstává trh s ojetinami plný podvodů a zatajování, kterých navíc neustále přibývá. Aktuální průzkumy ukazují, že jen loni kupující v Česku kvůli falešným údajům přeplatili hodnotu ojetých vozů o více než tři miliardy korun. Téměř u poloviny aut z druhé ruky najdete informaci, že vůz je po prvním majiteli. Jenže ve skutečnosti se u dvou ze tří nabízených vozidel jedná o falešnou informaci. Ještě horší je situace ohledně havarovaných aut. Skutečnost, že prodělala v minulosti nehodu, je totiž uvedena jen u 0,38 % nabídek. Podívejme se na sedm méně známých nekalých praktik, které podvodníci využívají, aby prodali zajíce v pytli.
1. Nepočítá najeté kilometry
Podvodné úpravy řídicích jednotek jsou v posledních letech stále běžnější a sofistikovanější. O to častější jsou tyto praktiky v Česku, protože zákon je přímo nezakazuje. Na internetu lze za pár stovek až tisíců objednat krabičku, která dokáže zmanipulovat zobrazovaný počet najetých kilometrů. Stáčení počítadel je nechvalně proslulá stará klasika, ale na trhu se objevila i zařízení, která brání samotnému zaznamenávání ujeté vzdálenosti. To se podvodníkům vyplatí zejména v případě aut pořízených na operativní leasing, kde bývá počet kilometrů v rámci pravidelné platby limitován.
Tento článek je součástí balíčku AUTO+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!