Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Odtahování opuštěných aut z veřejných komunikací bude snazší

ČTK ČTK 19. 3. 2020 • 21:23
13
5
Zobrazit náhledy (13)
Ani vrak za značkou Zákaz zastavení nelze jen tak odtáhnout, pokud se dá objet a nebrání tedy provozu. To je pikantní ve srovnání s modrými zónami, odkud vás v klidu odtáhnou. Co kdyby chtěl abonent zaparkovat? Problém s odstavenými vraky se přesune z ulic na sběrná parkoviště (na starší fotce Praha-Dubeč), kde budou auta čekat, až doběhnou zákonné lhůty před likvidací Vrak s SPZ Vrak bez SPZ Auto stojí na chodníku Odtah vraku při blokovém čištění Bezohledný soused Zákazníci autoservisů

Senát schválil poslanecký návrh, jenž dá vlastníkům komunikací právo odtáhnout nově také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku.

Současný zákon umožňuje odtah vraku auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Předkladatelé poukazují na to, že za současného stavu se silnice a veřejná parkoviště mohou stávat místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku. Většina odstavených vozidel podle nich přitom nesplňuje definici vraku v souladu se zákonem a zákon nezakazuje ani stání vozidel na pozemních komunikacích bez platné technické kontroly.

"Zákon je očekávaný všemi samosprávami," řekla senátorům za předkladatele poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). Podle senátorky Renaty Chmelové z klubu lidovců a nezávislých novela zahrnuje všechny nejproblematičtější případy z praxe, například i vozidla v takzvaném polopřevodu, tedy fakticky vyřazená z registru. V její domovské Praze 10, jak uvedla, zabírají parkovací místa tři stovky odstavených vozidel, která za současné legislativy nelze odstranit.

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam. Pokud by provozovatel nereagoval, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat o tom, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by provozovatel o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Radnicím novela usnadní obnovování parkovacích oprávnění v parkovacích zónách. Obce budou mít právo nahlížet do patřičných registrů a samy si ověřovat údaje o žadatelích.

Související články

Témata
20. 3. 2020 11:25
Zajímavá situace
Něco podobného, co ale tento zákon nevyřeší se řešilo nedávno u nás. Někomu se zastavilo auto sice mimo komunikaci, ale hrozně nešťastně. On odešel a auto stálo. Byla mu doručena výzva, on řekl, že auto nechá odtáhnout a zase se čekalo. Měsíc, dva, nevím. Auto stále tak nešikovně, že nikoho neohrožovalo, ale na rychlém úseku každý nováček zastavil a koukal, zda tam někdo nesedí a není mu špatně. Zřejmě s tím dle legislativy nemohl nikdo nic dělat. Jednoho dne auto náhodou vzplálo, stal se z něj vrak a s tím už si zákony poradily a zmizel :-)
19. 3. 2020 21:34
Re: cvbbcb
Jako že když odjedu na 20 let do zahraničí tak mám právo celou dobu nechat auto na veřejné komunikaci?
19. 3. 2020 17:54
Re: cvbbcb
U déledoběji nemocných? Dlouhodobě pobývajících v zahraničí? Jak se zabrání zneužití? Víme, že obce se dnes vůči motoristům chovají hůře než bukanýři.
Avatar - lordlord
19. 3. 2020 12:43
cvbbcb
Jak to vyřeší u osob ve vězení?
Avatar - Stenly67
19. 3. 2020 12:39
Díky bohu
Jak je u nás zvykem trvalo to neskutečně dlouho ale díky za ty dary. Trochu se obávám, že je nejprve nutné majitele vyzvat k nápravě a v tom vidím možný problém. Jak je u nás zvykem, může se to zaseknout na tom, že není kde poslat výzvu, není dohledatelné bydliště atd. atd. Na odvahu úředníků bych rozhodně nesázel, ti se vymlouvají na všechno možné. Ale nepředbíhejme, třeba to půjde.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud