Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Omlazený Volkswagen Crafter je chytřejší. Díky umělé inteligenci

Ondřej Šámal
Diskuze (0)

Největší sériový volkswagen prošel malou omlazovací kúrou, která se zaměřila především na elektronickou výbavu. Vedle nových asistentů se crafter může pochlubit i umělou inteligencí.

Druhá generace Volkswagenu Crafter už nevzniká spolu s Mercedesem Sprinter, bez sourozence ale není. Z crafteru totiž vychází též MAN TGE. Oba tyto modely teď prošly mírným osvěžením, jež se zaměřilo především na elektronickou výbavu.

V případě volkswagenu se můžeme těšit na standardní multifunkční volant, který spolupracuje s digitálním přístrojovým štítem. Ovládání palubních funkcí by měla usnadnit nová hlasová asistentka IDA, která spolupracuje s umělou inteligencí v podobě rozhraní ChatGPT. V nabídce nechybí ani elektrická parkovací brzda s funkcí Auto Hold.

Vzhledem k stále přísnějším nárokům na bezpečnost Volkswagen Crafter v základu dostane například balíček Front Assist s autonomním brzděním s detekcí cyklistů a chodců, Lane Assist, zadní parkovací senzory, Travel Assist kombinující adaptivní tempomat s udržováním v jízdním pruhu, Emergency Assist (v případě nouze zvládne přibrzdit a vůz nasměrovat ke kraji silnice) či hlídání mrtvého úhlu, které v rychlostech 0-30 km/h dokáže upozornit i na chodce, cyklisty a další (pro verzi N2 s hmotností nad 3,5 tuny).

Na začátku prodejů bude Volkswagen Crafter dostupný se dvěma čtyřválcovými diesely 2.0 TDI se 103 a 130 kilowatty s šestistupňovým manuálem a pohonem předních kol. Osmistupňový automat a čtyřkolka budou následovat. Opět bude možné zvolit ze spousty verzí s délkami 6,0 až 7,4 metru.

Video se připravuje ...

České ceny zatím nejsou známy, podle oficiálních informací by ovšem měly zůstat na úrovni staršího provedení, jež v případě klasického skříňového modelu na našem trhu startuje na1.098.727 Kč s DPH.

Ondřej Šámal
Diskuze (0)

Doporučujeme