Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Osmdesát tisíc řidičů dostane pokutu za rychlost na D1. Nejste mezi nimi?

Aleš Dragoun
Diskuze (84)
Na modernizovaném úseku dálnice D1 u Brna jelo rychleji, než povolují limity celkem 80 tisíc řidičů. Přesto je to jen kapka v moři.

První část měření rychlosti v rekonstruovaném úseku Ostrovačice - Kývalka (těmito obcemi mimochodem procházel původní brněnský předválečný Masarykův okruh) probíhala od 1. června do 15. srpna a jednalo se o první místo, kde se radary během modernizace D1 objevily.

Za dva a půl měsíce zde přestupek podle statistiky Ministerstva dopravy ČR spáchalo 80 tisíc řidičů, kteří jeli nepřiměřenou rychlostí (více než v tomto místě povolených 80 km/h), a to jak ve směru od Brna, tak i od Prahy. Většina z nich ovšem na 178.-182. kilometru sundala nohu z plynu, i když číslo vypadá enormně, jedná se pouze o 2,9 %, jinak zaokrouhleně tři ze sta. MD zde chtělo dopravu zklidnit a záměr se vydařil, data z detekčních kamer to potvrdila.

„Nehody v uzavírkách nebo v jejich blízkosti jsou častým důvodem dopravních komplikací na nejvytíženější české dálnici. Dodržování rychlosti v zúženích je důležité pro větší bezpečnost řidičů, plynulejší provoz na D1 a menší riziko nehod,“ zhodnotil první měsíce fungování úsekového měření rychlosti ministr dopravy Dan Ťok.

Policie tento krok vidí pozitivně, díky úsekovému měření zde klesl počet havárií o třetinu. Zatímco od března do května jich bylo 34, od zmíněného června do poloviny srpna jen 22. Řidiči tolik neriskují, dříve naráželi do dočasných svodidel, protože v těchto místech jeli zkrátka příliš rychle. Před měřením rychlosti v části dopravní tepny, která nyní prochází rekonstrukcí, jsou nyní varováni dopravním značením.

„Drtivá většina řidičů reaguje na upozornění o měřeném úseku snížením rychlosti na dovolený limit. Ubylo těch, kteří překračují v měřeném úseku rychlost výrazně nebo si vynucují uvolnění levého jízdního pruhu pro rychlejší průjezd,“ dodává ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Podezření ze spáchání přestupku řeší postupně města Rosice a Šlapanice. Právě tyto dvě obce s rozšířenou působností tedy následně vybírají i pokuty. Podle odhadů je zaplatí 80 % vyzvaných lidí. Peníze jsou a budou použity na nové přechody pro chodce, chodníky a dopravní hřiště, neskončí tedy v kapsách radních.

Modernizovaná čtyřkilometrová část „dé-jedničky“ Ostrovačice - Kývalka bude zprovozněna v listopadu, do té doby tam budou radary. Příští rok se přesunou jinam, pochopitelně tam, kde budou probíhat stavební práce. Dodavatele nových kamer ještě musí ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) vybrat ve veřejné soutěži.

Aleš Dragoun
Diskuze (84)
Avatar - Kuban
12. 11. 2016 23:16
Re: nutno....
hele, ikdyby jel kamion 80 a ty 90 a nechtěl tě pustit, tak na úseku měřící 2km je to jen 10 sekund spoždění......... a to je ta psychická nevyrovnanost a problém... né ten kamionista, ale ten řidič osobáku....

Taky mi to nedá a nevydržím dlouho jet cizím tempem, ale jsem si toho vědom a vím, že je chyba u mě....

Pokud je kamion horšího technického stavu a řidič je třeba už unavený, je malér na zemi, ale posuzovat zda to dělá schválně je dost odvážné a šoférsky nevyzrálé........

Ti kdo si pořád jen stěžují tady ukazují jasně kde je jádro pudla........ 10 SEKUND.....
Avatar - Kuban
12. 11. 2016 23:10
Re: nutno....
moje zkušenost je ta, že nejvíc předjždějí SUVéčka >:D
5. 9. 2016 22:40
Re: provokace?
Inteligence Česku vládne. Chytrolíne Cherokee víš vůbec co a kdo je ten STÁT? Stát jsi Ty, tak si to zaplať sám sobě.
5. 9. 2016 21:33
Re: 80%
Jednoduchá rada,necpi se vlevo,drž se vpravo nejlépe za kamionem a nemusíš nic sledovat když nedokážeš držet stálou rychlost.
5. 9. 2016 20:01
Re: minus 80 000 voličů pro ANO ?
Duševní ubohost v diskusi ,jaká asi bude ubohost za volantem na silnici.