Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podívejte se, jak Toyota Tundra táhne raketoplán (video)

David Bureš David Bureš 15. 10. 2012 • 00:33
7
6
Zobrazit náhledy (7)
Toyota Tundra Toyota Tundra
Pickup japonské značky táhl raketoplán Endeavour pouze část jeho cesty z letiště v Los Angeles do zdejšího muzea.

Raketoplán Endeavour byl tento víkend převážen z mezinárodního letiště v Los Angeles do zdejšího Kalifornského vědeckého střediska. S jeho převozem pomohl i full-size pickup Toyota Tundra.

Trasa vedoucí městskými ulicemi byla dlouhá 12 mil (přes 19 kilometrů). Tundra táhla Endeavour pouze přes most Manchester Boulevard, který je na cestě mezi letištěm a cílovým muzeem. Tento most přes dálnici číslo 405 Tundra i s nákladem překonala za pět minut.

Most byl místem, kde bylo třeba lehčího tahače, aby most nebyl převozem těžkého kolosu zničen. Vždyť samotný raketoplán váží 68 tun. K tomu je třeba připočíst ještě váhu návěsu, celková hmotnost taženého nákladu podle Toyoty činila 136 tun.

Raketoplán má rozpětí křídel 24 metrů. Kvůli tomu muselo být na trase z letiště do muzea dočasně odstraněno několik semaforů a pokáceno na 400 stromů, místo kterých budou zasazeny stromy nové. Jízdu Endeavouru přímo v ulicích LA sledovaly tisíce lidí.

Oproti sériovým exemplářům vůz nebyl nijak upraven, co se týče výkonu motoru nebo tažných schopností. Daná Tundra CrewMax byla zakoupena u jednoho z jihokalifornských prodejců Toyota, o její pohon se staral běžný 5,7litrový vidlicový osmiválec, který dosahuje výkonu 284 kW. Automobil je dlouhý 5,8 metru a váží 2,3 tuny.

Za volant vozu se posadil profesionální jezdec Matt McBride, po jeho boku seděl Garrett Reisman, jeden z astronautů, který s raketoplánem letěl na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Americké zastoupení Toyota s muzeem California Science Center již delší dobu spolupracuje. Už nyní je například v tomto muzeu vystavena Tundra demonstrující pákový efekt. Aktuální exemplář má být později nahrazen vozem, který táhl raketoplán.

Související články

Témata
Avatar - avatas
21. 10. 2012 08:49
Franta Kocourek
Franta Kocourek by to táhl rychleji,za méně a za provaz....jak kozu...!!! :yes:
16. 10. 2012 11:54
Re: Toyota Tundra
Toyota prý zaplatila NASA půl melounu dolarů za to, aby mohl být raketoplán tažen Tundrou, dobrá reklama :yes:
Avatar - Choochoo
15. 10. 2012 12:29
Re: Toyota Tundra
taky si to pamatuji :yes: Jojo, Toyota je :yes:
15. 10. 2012 12:24
Re: To by moje octávka utáhla taky
:-) :yes:
15. 10. 2012 11:55
Toyota Tundra
Pomatuji si kdysi, že tu byl jeden "chytrý" názor, že to toyota nemůže nikdy utáhnout a ejhle ono to jde... >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud