Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinné ručení bude muset platit širší okruh vozidel, schválila Sněmovna

Diskuze (11)

Povinné ručení bude zřejmě nutné platit za víc druhů vozidel. Nově se má vztahovat třeba na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka. Počítá s tím návrh nového zákona, který schválila Sněmovna. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Zákon má nabýt účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce po zveřejnění ve sbírce.

Zákon zvyšuje také minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 milionů korun na 50 milionů korun. V případě újmy na zdraví nebo smrti se limit vztahuje na každého postiženého, u majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Zákon nově definuje pojem vozidlo. Rozšiřuje tím okruh vozidel, za která bude nutné povinné ručení platit. Nově se tato povinnost bude vztahovat na všechna motorová auta s konstrukční rychlostí přes 25 kilometrů za hodinu a na motorové vozy s konstrukční rychlostí vyšší než 14 kilometrů za hodinu, která váží více než 25 kilogramů. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu.

U elektrických koloběžek se pojištění bude muset sjednávat, pokud jejich nejvyšší konstrukční rychlost je přes 25 km/h nebo pokud jejich provozní hmotnost je vyšší než 25 kilogramů a maximální konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že počet nehod způsobených koloběžkami za posledních pět let vzrostl desetkrát, přičemž počet nehod způsobený elektrokoloběžkami je víc než dvojnásobný proti běžným koloběžkám.

Pokud policista při kontrole vozidla podléhajícího povinnému pojištění zjistí, že nemá povinné ručení, bude mít právo přikázat řidiči, aby ho odstavil. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění, upozornilo již dříve ministerstvo financí.

Podle něj se povinnost sjednat pojištění odpovědnosti nově přenáší z vlastníka vozu na jeho skutečného provozovatele. To podle MF znamená, že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele, nikoli řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i při krátkodobém využívání sdílených koloběžek, uvedlo již dříve MF.

Nový zákon rovněž ruší takzvanou zelenou kartu pro prokazování zaplaceného povinného ručení na území Česka. Karta podle důvodové zprávy ztrácí svůj význam vzhledem k digitalizaci systému kontrol pojištění. Nově bude zelená karta sloužit jen jako mezinárodní doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti, pokud řidiči pojedou do zahraničí.

Video se připravuje ...

Na základě připomínek, které vznesli poslanci ANO Zuzana Ožanová a Martin Kolovratník, doporučil hospodářský výbor zpřesnit ustanovení, které se týká práva pojišťovny žádat po motoristovi zpět peníze, které za něj vyplatila jako náhradu škody. Pojišťovna musí v takovém případě prokázat, že motorista porušil povinnosti ohledně technického stavu vozidla, a tím újmu zavinil.

Výbor proto doporučil upřesnit formulaci nového ustanovení tak, že pojišťovna bude muset prokázat, že příčinou vzniku újmy byly skutečnosti stanovené v zákoně. Vládou navrhovaná formulace slovo příčina neobsahovala. Kolovratník již v prvním čtení vyjádřil obavu, že pojišťovny nebudou chtít újmu hradit i kvůli relativně drobné závadě, která nebude souviset s nehodou.

Diskuze (11)

Doporučujeme

3. 12. 2023 21:18
Re: A co kola
Sam mam e-bike (bergamon), a na najvyssi stupen "pomahania" fakt staci len tocit pedalmi. Tipujem ze minimalne 90% energie potrebnej na pohyb vtedy dava elektromotor. Vyjdem pritom aj na taku "strechu", kde by som s autom uz musel radit jednotku.

Druha vec je, ze v nastaveni sa to aj tak da prepnut na plne elektricky pohon. Rovnako sa da deaktivovat aj to obmedzenie "pomahania" len do 25km/h. A co mam informacie od kamosov, skoro kazdy e-bike taku moznost ma (ci uz oficialne, alebo inak). U mnohych e-kolobeziek sa da zase vypnut obmedzenie vykonu motora. Neviem ako toto dokaze policajt na ceste skontrolovat.

Myslim ze by bolo lepsie, aby sa povinne rucenie (na zaciatok) skratka platilo za vsetky vozidla, ktore maju motor (ci uz v hlavnej, alebo pomocnej funkcii).
3. 12. 2023 07:38
Re: Povinné ručení...
Logiku to má, ale asi by to narazilo na problém při praktické aplikaci
3. 12. 2023 02:10
Re: Povinné ručení...
Co si budeme povídat, z principu je povinné ručení blbost. Pojištěný má být člověk / řidič ne nástroj, který za nic nemůže.
3. 12. 2023 02:09
Re: Zahradní traktor
Rozdáte si to s policajtem...když vás chytí, máte to zadarmo :-D
2. 12. 2023 22:51
Re: A co kola
U kola není "motor hlavním zdrojem pohybu"