Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Praha otestuje hybridní autobus Volvo 7900 LAH

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 5. 2. 2019 • 03:24
3
Dopravní podnik hl. m. Prahy získal do svého vozového parku hybridní autobus Volvo 7900 LAH, který vyzkouší ve skutečném linkovém provozu.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude ve spolupráci s Volvo Bus Corporation testovat v reálném provozu nízkopodlažní kloubový hybridní autobus Volvo 7900 LAH. Účelem testování je ověření a porovnání provozních, ekonomických a ekologických parametrů aktuálně dostupné hybridní technologie.

Princip hybridu spočívá v rekuperaci brzdné energie. Při správném způsobu jízdy lze dle údajů výrobce docílit až 30% úspory paliva ve srovnání s klasickým autobusem s naftovým motorem.

DPP uvádí, že od 1. do 5. února 2019 má probíhat přejímka autobusu, dokončení úprav pro nasazení v systému PID (polepy, informační materiály, atd.), školení řidičů a ověření průjezdnosti linek. Volvo 7900 LAH pak bude v pražských ulicích k vidění od 6. února do konce května 2019 s evidenčním číslem 6000.

„Hybridní autobus přispívá ke zlepšení životního prostředí hned třikrát: jde o zmíněnou úsporu paliva, s tím související nižší emise a třetím významným prvkem je snížení hlučnosti zejména při rozjezdu, kdy je aktivován tichý elektropohon. Hybridní autobus v této konfiguraci nemá žádné limity denního dojezdu, nepotřebuje nabíjecí infrastrukturu, a tudíž může být logickým mezičlánkem mezi klasickými autobusy s naftovými motory a elektrobusy nebo bateriovými trolejbusy, o nichž se dnes hovoří jako o autobusové dopravě budoucnosti,“ říká Jan Lebeda, vedoucí jednotky Správa Vozidel a Autobusů.

Volvo používá technologii takzvaného paralelního hybridu: v hnacím řetězci je za naftovým motorem vřazen elektromotor, který pracuje buď v režimu motor, nebo generátor. Energie, která se takto vrací do oběhu, je ukládána v trakčních bateriích na střeše vozidla a je používána zejména při rozjezdu nebo akceleraci.

„Pokud patříte mezi milovníky technických novinek v oblasti dopravy a chcete si vyzkoušet také jízdu hybridním autobusem od firmy Volvo, určitě sledujte webové stránky DPP. Zde budou pravidelně umisťovány informace o konkrétních testovaných linkách a jízdním řádu hybridního autobusu,“ doplňuje Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz Autobusy.

Kloubový autobus Volvo 7900 LAH, zapůjčený pro testování, s rozvorem náprav 5190 + 6755 mm je dlouhý 18.135 mm, široký 2550 mm a vysoký 3280 mm. Hybridní pohonný systém tvoří vznětový motor o objemu 5,13 l s výkonem 180 kW a elektromotor o výkonu 130 kW.

Celková kapacita tohoto vozidla je 136 cestujících, z nichž je 46 sedících a 92 stojících. V autobusu nechybí ani samostatné okruhy ventilace, topení a klimatizace, a to jak pro cestující, tak pro řidiče.

Technické parametry, uspořádání interiéru i vnější olakování odpovídají požadavkům dopravního podniku v belgickém Bruselu, kde byl tento autobus již úspěšně otestován v běžném provozu.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud