Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pražští taxikáři blokovali téměř osm hodin magistrálu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 8. 2. 2016 • 14:52
16
Téměř osm hodin dnes blokovali taxikáři pražskou magistrálu. Asi 200 aut zůstalo ráno stát u hlavního nádraží, průjezdný zůstal jen jeden jízdní pruh v každém směru a tvořily se dlouhé kolony.

Řidiči taxi požadují konec nelegálních taxislužeb, které si zákazníci objednávají přes mobilní aplikace. Vadí jim také nejvyšší povolená cena za kilometr jízdy a hrozba přezkoušení z místopisu a zkoušek z cizího jazyka.

Řidiči požadovali, aby s nimi přišla jednat primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nebo některý z radních. Vedení Prahy oponovalo, že se jimi nenechá vydírat. Podle předsedy Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT), která demonstraci svolala, Daniela Tarljovského dají šanci primátorce splnit slib, že s nimi bude jednat, pokud magistrálu uvolní. Někteří řidiči taxi po blokádě silnice odjeli k magistrátu, chtěli budovu objet dokola a poté protest ukončit.

Největší problémy udělala blokáda v ranní špičce, kdy kolony sahaly od Hlavního nádraží až k ostrovu Štvanice a ven z centra k ulici 5. května. Řidiči popojíždějící v kolonách vyjadřovali troubením i slovně svůj nesouhlas s protestem. Nepodporovali ho ani všichni řidiči taxi, v Praze je jich evidovaných přes 5000.

"Taxikáři si berou za rukojmí Pražany ve své válce za výši výdělku za službu, která má v Praze otřesnou pověst. Jestli svou stávkou něčeho docílí, tak pouze toho, že lidé se na ně budou dívat zase o něco hůř než před stávkou," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pro ČTK. Deklarovala ochotu jednat až poté, co vozidla přestanou pražskou dopravní tepnu blokovat.

Protestující žádali také obnovení jednání s magistrátem, která ztroskotala loni v listopadu. Podle Krnáčové proto, že taxikáři nedodali potřebné podklady. Oni si stěžují naopak na odmítavý postoj úřadu, podklady prý dodali dostatečné. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je dnešní protest důsledkem nečinnosti primátorky, jeho strana chce na příštím jednání zastupitelstva předložit návrh, jak naložit s nelegálními taxislužbami. Podle Krnáčové je to populismus.

Taxikáři demonstrovali už loni v létě. Protestovali proti chystanému přezkoušení všech řidičů z místopisu a jazyka. Hrozbu další demonstrace 1. září odvrátil slib primátorky, že do konce roku zvýší maximální cenu za kilometr jízdy v taxislužbě. To se ale nestalo.

Úřad také vylučuje to, že mohl vyřešit hlavní požadavek protestujících a zakročit proti nelegálním taxislužbám. Zakázat je podle Krnáčové může jen ministerstvo dopravy. Připravuje ale řešení, jak tyto vozy kontrolovat. Taxikáři chtěli také zrušení maximální povolené ceny 28 korun za kilometr, která podle nich neodpovídá reálným nákladům. Mezi sousedními metropolemi patří ceny pražských taxi mezi průměr, jsou dražší než ve Varšavě, srovnatelné s Bratislavou a levnější než v Berlíně.

Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

Témata
Avatar - Stejsn
9. 2. 2016 14:36
Ráno jsem poslouchal rádio
a Krnáčová tam říkala, že na takovouhle nátlakovou akci nebude reagovat. Tak já jsem zvědav, jak na ní bude reagovat PČR, případně městská policie, až se probudí z deliria.
9. 2. 2016 13:42
Re: !!!
Ono úplně stačí se podívat, co jsou ti pražští taxikáři ve většině za týpky - buď typ "vekslák", nebo typ "vyhazovač z baru", popř. obojí spojené dohromady! Myslím, že slušný člověk by mezi nimi ani nevydržel! :-!
9. 2. 2016 12:09
Re: Zato Krnda má
Laťka není moc vysoko..
9. 2. 2016 11:42
Re: Zato Krnda má
Krnáčová je zatím nejlepší pražskou primátorkou v naší novodobé historii.
9. 2. 2016 11:40
Re: Nechápu
Ale hloupost, tohle nejsou žádné "vnitřní problémy", pouze parta 200 zlodějíčků, která vydírá ostatní. Armáda ať pomáhá, kde je potřeba, a když je potřeba rychle odtáhnout / odvézt 200 aut z magistrály, tak s tím může pomoci.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku