Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Proč čistit klimatizaci: Ukážeme vám, co ve skutečnosti dýcháte!

Petr Slováček Petr Slováček 26. 5. 2022 • 16:42
25
1
Zobrazit náhledy (25)
Pěnová dezinfekce Dezinfekční sprej Ionizator Ionizator Čištění klimatizace První kroky auta s nefungující klimatizací vedou na diagnostiku. V našem případě se ukázala sporadická závada snímače kvality vzduchu. Podle technika jde o typickou věc a příčinu tuší ve slabém akumulátoru auta. Po čase se potvrzuje i varovnou hláškou na displeji. Čištění klimatizace Čištění klimatizace Následně lze připojit plnicí stroj. Dřívější freonové R12 a R134a postupně nahrazuje ekologické R1234yf. Přípustná hmotnostní odchylka náplně je do 25 gramů. Cena chladiva pro superb je asi dva a půl tisíce, ale obvykle se počítá po gramech jen uniklé množství. Vývěva vysaje starou náplň a doplní novou. Ale únik odhalit neumí, to zvládne spolehlivě pořád jen člověk. Kontrola a úkon doplnění klimatizace tak vyjde na tisícovku. Do náplně se proto přidává barvivo k hledání úniků, vidět je pod ultrafi alovým světlem. Detekční složka vyjde na dvě stovky, mazací olej do stokoruny. Úniky přes zteřelá těsnění se zvyšují také nepoužíváním klimatizace. Pomůže UV lampa. Kabinový filtr bývá přístupný zvenčí krytem pod torpédem stěračů, obvykleji však pod palubní deskou. U superbu se skrývá za přihrádkou spolujezdce. Dvířka se musí vysadit z aretace, což vyžaduje šikovné prsty a zkušenost. Napoprvé je to peklo pro trpělivé. Po vyklopení dvířek už vykoukne kryt šachty filtru… … který lze vzápětí vysunout ven. V servisech pod vložku zasunou plastovou podložku, aby napadané listí ani nečistoty nevnikly do ventilátoru vespod. Stačí jen pár měsíců v městském prostředí a původně bílý filtr je zcela černý. Při zpětném vkládání filtru v závěru úkonu je třeba hlídat směr proudění vzduchu podle šipky. K čištění ventilačních cest a výparníku se dnes běžně využívá elektrický ozónový přístroj. Náplň vyjde zhruba na pětistovku, totéž stojí práce. Během pár minut je kabina plná dezinfikující páry. Po tu dobu běží klimatizace na vnitřní okruh a dovnitř nikdo nesmí. Auto se musí vyvětrat.

Údržba klimatizace je každoročním evergreenem v servisech i příručkách pro majitele aut. Ukážeme vám, proč byste ji neměli opomenout, přestože klimatizaci ani nepoužíváte.

Víc než třetina Čechů trpí nějakou formou alergie. Dispozice k tomu dokonce máme dva ze tří, jen o tom třeba nevíme. Velká část z nás se potýká se sezonní alergickou rýmou v době, kdy kvetou některé druhy stromů, trav a plevelů.

Věděli jste ale, že řada motoristů jde alergii naproti tím, že nemění kabinový filtr svého auta? Lékaři dokonce říkají, že než roky nečištěný filtr, tak je lepší žádný. „Jinak totiž mohou naopak být i zdrojem alergenů,“ říká lékařka Helena Posová z Ústavu imunologie a mikrobiologie VFN.

Údržba a čištění ventilačního okruhu auta by tak měly být stejnou tradicí jako výměna oleje a filtru motoru. Motoristé na tom ale šetří a vystavují se vážným zdravotním rizikům.

Na viry je krátký

Ke kabinovým filtrům se pozornost upřela hlavně během epidemie čínské chřipky, kdy byla jízda vlastním autem nejbezpečnějším způsobem cestování. Jenže všichni oslovení doktoři se bohužel shodli na tom, že klimatizační filtry nezachytí viry zvenčí ani při uzavřeném vnitřním okruhu. Na to jsou bohužel příliš řídké a viry malé. A to ani tehdy, pokud jsou filtry tvořeny aktivním uhlím, které dokáže běžně chránit proti ozónu, oxidům dusíku nebo oxidu siřičitému. A samozřejmě také zmírňují pronikání polétavých pylů do kabiny. „Nejúčinnější na trhu je momentálně filtr FreciousPlus od výrobce Mann Filter, který je proti klasickým filtrům i těm s aktivním uhlím navíc vybaven speciální biofunkční vrstvou chránící před alergeny, bakteriemi, plísněmi, a téměř zcela zachycuje jemné pevné částice,“ vypočítává obchodní ředitel společnosti Inter Cars Česká republika Michal Holík.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Odemknout článek

Už mám předplatné -

Doporučujeme

Témata
Avatar - petr petrumr
26. 5. 2022 18:57
akce
Nepromeškejte akci na regeneraci náplně klimy která je jenom do konce května za 600kč a sleva i na uhlíčák.