Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Proč se nová Škoda jmenuje Karoq? Tohle byste nevymysleli!

Jan Mička Jan Mička 28. 4. 2017 • 11:18
28
60
Zobrazit náhledy (28)
Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq Škoda Karoq
Jméno Karoq souvisí se sjednocením systému názvů SUV značky Škoda. Nevzniklo úplnou náhodou, jeho historie nás přivádí až k původním obyvatelům Aljašky.

Nové SUV automobilky Škoda Auto se oficiálně jmenuje Karoq, což už ostatně víte z prvního článku, ve kterém jsme uvedli maximum prozatím volně dostupných informací. Automobilka tak tím uzavřela jednogenerační éru modelu Yeti, měla pro to ale dobrý důvod. Hlavním podnětem ke změně bylo sjednocení systému názvů vozů SUV, přičemž v rámci koncernu Volkswagen nejde o nic nového. Však víte: Tiguan – Touareg, Ateca – Arona…

Za neobvyklým jménem Karoq se však skrývá hlubší příběh, než jste si dosud dokázali představit. Pídění po stopách nás po pár měsících opět přivádí na ostrov Kodiak ležící u jižního pobřeží Aljašky. Právě ten sehrál obrovskou roli při tvorbě jména až sedmimístného SUV Kodiaq, které je už na našich silnicích jako doma. Kompletní vysvětlení historie jména Karoq nám podal Vítězslav Pelc, tiskový mluvčí Škoda Auto:

„Inspiraci k pojmenování modelu Škoda Karoq poskytli obyvatelé ostrova Kodiak. Jejich popis nového SUV modelu jim připomněl slovo „uyowoq", což v jejich tradičním jazyce znamená „malý bratr". Slovo „qarruk" odkazuje na šíp, který tvoří ústřední prvek loga značky Škoda. A finální podnět pochází z hlavy jednoho dvanáctiletého chlapce, jenž přišel s termínem kaaraq – ten v jazyce ostrovanů znamená „automobil“. Takto tedy slova „kaaraq" (automobil) a „qarruk" (šíp) dala základ názvu Škoda Karoq.

Jedna legenda dokonce praví, že původní inspiraci k použití okřídleného šípu v našem logu poskytly artefakty patřící původně domorodým Američanům, které byly přivezeny z USA, konkrétně pak šíp, který byl jedním z dovezených předmětů. Trojúhelníkový hrot šípu inspirovaný domorodými Američany se objevuje ve všech designových a komunikačních formátech značky Škoda. Nyní se toto dědictví stalo také součástí naší strategie pojmenovávání modelů SUV."

video

Pro nás z toho v tuto chvíli plyne následující: další připravované SUV, které vznikne v rámci „Strategie 2025“, v názvu s největší pravděpodobností ponese písmena K a Q. Stejně jako Kodiaq a Karoq. Škoda Auto si tento měsíc u českého Úřadu průmyslového vlastnictví registrovala jména Arviaq, Eliaq, Yuroq, Amiq a Karuq, pokud tedy bude i nadále pokračovat stejným způsobem, připadá v úvahu poslední uvedená možnost. Nový vůz bude takovým „menším bratrem“ karoqu, protože by měl vzniknout na platformě MQB A0, kterou využije také nová generace Škody Fabia.

Témata
29. 4. 2017 21:50
Ty si ale kár :)
nie, ja som iba maly karoq :-)
29. 4. 2017 16:08
Re: je mi to docela jedno - je to stejne o zvyku
:-) :-) :-) :-) :-)
29. 4. 2017 14:13
Re: Já tedy u auta jméno neřeším.
A čo si hneď taký pokakaný? Ja ti nič nezakazujem, ja sa tomu len divím. >:-[]
29. 4. 2017 14:11
Re: Nová norma?
Ešte keby si tak chápal zmysel toho, čo píšeš. Čítaš niekedy po sebe?
Avatar - Hammunasakra
29. 4. 2017 12:51
Re: Já tedy u auta jméno neřeším.
Takže si Gilgit = já to věděl :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud