Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodejci: Nová i ojetá auta kvůli oslabující koruně podraží

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 17. 2. 2009 • 00:26
9
Nové i ojeté vozy čeká v příštích týdnech zdražování minimálně o jednotky procent. Vyplývá to z vyjádření prodejců. Důvodem je oslabující česká měna vůči euru. Za půl roku se kurz propadl o pětinu na současných 29 Kč/eur.

Auta jsou nyní díky slevám a akčním nabídkám nejlevnější v historii. „Hlavní hráči na trhu již zřejmě dosáhli na minimální ceny, přepokládaný scénář tedy je, že po vyprodání skladových zásob půjdou ceny mírně nahoru i za cenu snížení prodejních objemů,“ uvedla mluvčí zastoupení Nissanu Martina Jirásková. Firma podle ní bude sledovat pohyby na trhu a snažit se přizpůsobit aktuální situaci. „Pravděpodobnost zvyšování cen v nejbližších měsících je velmi vysoká. Ostatně některé značky zvyšují ceny již nyní,“ dodala mluvčí Peugeotu Radka Matthey.

Podle prodejců je téměř jisté, že lidé, kteří s nákupem auta vyčkávají, spíše prodělají. Podle mluvčího Import VW Group Jana Klímy se nedá předpokládat, že by ceny šly ještě dolů. „Jednotlivé značky budou spíše sledovat kroky konkurence a přizpůsobovat se situaci na trhu,“ dodal.

„Euro za 28 a více korun nás nepochybně přivede k nutnosti zdražit alespoň některé modely. Pro zákazníky, kteří nyní uzavřou závaznou objednávku na vozy skladem s dodáním v dubnu, jsme ochotni garantovat současnou cenu,“ uvedla mluvčí Citroenu v ČR Martina Bedrnová.

Oslabující koruna se již projevila u dovozců prémiových značek, jako je Audi či BMW, kteří cenu stanovují v závislosti na kurzu. BMW se proti výkyvům začala bránit tím, že místo denních kurzů mění ceny měsíčně podle průměrného kurzu za předchozí měsíc. Audi se snaží zdražování vyrovnat jinými nabídkami, například nulovým leasingem.

Zvýšení cen očekává i největší síť autobazarů AAA Auto. „Překvapilo by nás, kdyby ceny převážné části ojetých vozů v nejbližší době dále klesaly. Vzhledem k vývoji kurzu koruny už nyní máme signály od prodejců nových automobilů, že některé modely a značky budou zdražovat a ceny ojetých vozů vždy s určitou setrvačností kopírují vývoj cen nových aut,“ uvedl ředitel komunikace skupiny Vladan Crha. Na nynější úrovni by podle něj mohly zůstat ceny vozů Škoda.

Na oslabující korunu vůči euru i japonskému jenu budou reagovat i prodejci nových motocyklů, kteří by mohli v březnu zdražit o deset až 20 procent.

Celkově prodej osobních aut v Česku v lednu klesl o 12,3 procenta na 8842 vozů. Za pokles může především menší zájem firemních zákazníků, kteří s koupí vyčkávají na možné zavedení odpočtu DPH. Opatření by mohlo platit od jara. Zatímco prodej firmám klesl o 36,5 procenta, zájem domácností o nová auta naopak díky slevám a akčním nabídkám vzrostl o 13,5 procenta.

Témata
Avatar - Plautus
18. 2. 2009 12:11
Re: cena
tak nejak ako píšeš, iba "pomluva" ;-)
Avatar - Plautus
18. 2. 2009 10:32
Re: cena
tak ako uvádzaš podstatnú, ale isto nie celú...dôvodom nie je len danenie produktu, dôvodov je vždy viacej a jedným z nich je aj "nenažranosť" importérov a predajcov...
18. 2. 2009 09:56
Re: cena
Cenami v USA nema smysl se ohanet protoze podstatnou cast toho rozdilu tvori rozdil v DPH, ktere je mimo kompetence automobilek/prodejcu.
Avatar - Plautus
18. 2. 2009 09:38
Re: cena
neviem, či sú v ČR najdrahšie autá v celej EÚ, pozri sa do cenníkov napr. na Slovensku...inak súhlasím, že cenová politika importérov v našich krajinách bola a je o ničom, snažia sa tu predávať v mnohých prípadoch menej vybavené autá za rovnaké ceny ako na západe...no a ceny v USA, tak o tých môžeme v Európe iba snívať, žiaľ
17. 2. 2009 20:04
cena
v Česku jsou auta nejdražší v celé EU, v EU jsou auta podstatně dražší než v USA, ....ale my už zlevňovat nemůžeme, není z čeho bla, bla, bla.... takže vydržme půl roku auta nekupovat a ceny se dostanou tam kam patří

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud