Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodeje dieselů v Evropě mírně klesly. Může za to Dieselgate?

Michal Fokt Michal Fokt 30. 5. 2016 • 03:17
29
Analýza LMC Automotive ukazuje, že zájem o nafťáky v Evropě klesá. Má to ale vůbec něco společného s událostmi loňského podzimu a zimy?

Mám dobrou zprávu pro nás všechny - za první čtyři měsíce letošního roku klesly prodeje aut s naftovými motory. Tou špatnou je, že neklesly dost, i nadále drží více než 50 % trhu. Od ledna do dubna totiž meziročně poklesl prodej o pouhé 2,2 %, nafťáky tedy drží 50,1 % trhu s novými automobily, byť v dubnu samotném činil pokles 3,1 % a tržní podíl tedy spadl na 49, 7 %, což by bylo příjemné, pokud by to představovalo trend.

LMC Automotive však dodává, že se diesely drží zejména díky východoevropským trhům, co se týče západní Evropy, tam se prý už diesely pod 50 % dostaly. Největší odliv zájemců o nafťáky je v kategorii malých a kompaktních aut a malých MPV, klesá však prý zájem o naftu v segmentu velkých sedanů. Je ovšem otázkou, do jaké míry je to zásluha Dieselgate, pokud by opravdu zákazníky otřásla, pokles by asi byl dramatičtější, hrob asi pomalu začínají dieselům kopat stále schopnější malé turbobenziny.

Zatímco diesely oslabily, celkový trh nových vozů za první čtyři měsíce vzrostl o 7,7 % na 4,87 milionu aut, to ale ale týká pouze západoevropských trhů. LMC dále předpokládá, že podíl dieselů bude stále pozvolna klesat a to zejména kvůli jejich vyšší ceně, kterou si vyžádají úpravy, související se splněním stále přísnějším emisních norem. Analýza dále na některých trzích prorokuje v příštích letech výrazný nárůst podílu elektromobilů a hybridů a to na úkor jak naftových, tak klasických benzinových motorů.

Související články

Témata
31. 5. 2016 23:45
Re: Už je to tady zase, co je lepší, diesel nebo benzín ?
co za motor o 150k bere o litr víc než starý tdi?
Avatar - Barrichello
31. 5. 2016 15:23
Re: Nafta vs benzín - zachvilku to bude jedno
jak kde, v USA se stále vyrábí....
Avatar - Barrichello
31. 5. 2016 15:22
Re: Nízké
Nesmysl, v dobách kdy stál benzín 33 Kč byl rozdíl mezi litrem nafty a litrem benzín max 1 Kč ve prospěch nafty a pamatuji i sitauce, kdy stála nafta o 50ha více jak benzín.....

U nás je situace ted daná tím, že stojí rafinerie a musí se benzín dovážet. I tak je všude rozdíl 1-2 kč a nebýt danového zvýhodnění nafty, je benzín levnější
Avatar - CommonUser
31. 5. 2016 11:08
Blaue Plakette, Steuer, Vignette
Treba trochu citat a byt rozhladeny ... hned bude jasne o co ide.
Avatar - CommonUser
31. 5. 2016 11:06
Re: Už je to tady zase, co je lepší, diesel nebo benzín ?
Ani ne. Mam moderny motor 150PS (bezne dostupny), bez DPF, bez EGR, bez vstreku (inak benzin ma radovo nizsie tlaky), bez turba, bez dvojhmoty, bez mocoviny, s retazou co nepreskakuje, so spotrebou ca 1L vyssou ako stary 1,9 TDI 81kW ... a prvym predpisanym servisnym zasahom pri 180 tkm (mimo olej a filtre).
Tak co melies tie rozpravky ojazdenych kovbojov ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud