Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

PSA má lék na problémy Opelu! Povede se jeho aplikace?

Michal Fokt Michal Fokt 24. 2. 2017 • 22:07
10
Pokud k prodeji Opelu opravdu dojde, Francouzi tvrdí, že znají způsob, jak zajistit německé značce ziskovost.

Autoprůmysl je dějištěm neuvěřitelných zvratů. Už už to vypadá, že Porsche převezme kontrolu nad koncernem Volkswagen, ale nakonec to dopadne přesně naopak. Fiat téměř zkrachuje a vzápětí kupuje třetí největší americký automobilový koncern. A stejná situace se opakuje o chvíli později ve Francii. Skupinu PSA musí před bankrotem zachránit peníze daňových poplatníků a čínský kapitál, obě nosné značky se vzpamatovávají poněkud těžce, ale už chtějí koupit taktéž problematický Opel. A vypadá to, že se jim to opravdu povede, jednání už se chystají i na vládní úrovni a zdá se, že stávající vlastník General Motors, jenž už v Evropě pokazil vše, co alespoň trochu šlo, není proti.

Ptáte se, co má PSA za lubem? V první řadě samozřejmě sdílení techniky, společný vývoj a obchodní strategie, to už vlastně naznačila spolupráce v oblasti nových crossoverů, jenže to není vše. Pokud se bojíte, jak se v rámci jednoho koncernu porovnají tři značky, cílící na téměř stejnou klientelu, tak šéf PSA Carlos Tavares má v tomto ohledu jasno.

To, co PSA imponuje na Opelu, je skutečnost, že jde o německou značku. Francouzi by pohlcením Opelu měli alternativu pro ty zákazníky, kteří nemají zájem koupit francouzské auto. A to pozor, nikoli pouze v Evropě. "Smyslem je oslovit širší spektrum zákazníků. Na některých světových trzích máme zákazníky, kteří i přes všechen progres, který jsme učinili, nezvažují koupit vůz francouzské značky," veřejně prohlašuje Tavares. To jednoduše znamená, že by PSA udělal z Opelu značku s globální působností, což by současně zajistilo lepší využití továren Opelu, které mají momentálně potíž s nedostatečnou vytížeností.

Neodejde z této transakce, která by se mohla pohybovat kolem padesáti miliard korun, nakonec GM jako poražený, byť s naditou peněženkou? Tvrdí se, že žádná značka není dostatečně silná, pokud není aktivní na všech kontinentech a GM by se tím pádem musel spoléhat víceméně pouze na Ameriku a Čínu, navíc absence Opelu bude dost problematická pro Buick. Bez něj by se GM sice klidně obešel v Americe, kde je vedle Cadillacu trošku nadbytečný, ale už ne v Číně, je tedy otázkou, jak se s tím americký koncern vypořádá.

Opravdu si může GM dovolit nebýt zastoupeno v Evropě? Kdoví, jestli on nakonec nebyl šéf FCA Marchionne v jednání s GM úspěšný a nechystá se opravdu aliance FCA s GM, díky níž by došlo k výraznému posílení v USA a současně i k zajištění pozice General Motors na Starém kontinentu. Sice by to asi v USA způsobilo menší problémy s kanibalizmem značek, ale beztak už se nějaký čas ukazuje, že Chrysler vlastně dohromady nikoho moc "nebere".

Související články

Témata
25. 2. 2017 09:20
Re: Německá značka
Ak GM skutocne opusti Europu, bude si moct povedat popularne America first. America first! >:D
24. 2. 2017 22:33
Re: Co mají za lubem
U nás zas lepíme české znáčky na folksfágny..
Avatar - del42sa
24. 2. 2017 18:13
Re: Co mají za lubem
to už spíš budou lepit logo Pežó na novou Insignii ;-)
Avatar - Blue Sun
24. 2. 2017 17:31
Re: Německá značka
Jako že by ji zase ještě o trochu vylepšili? No, proč by ne?
Avatar - twistedTSD
24. 2. 2017 16:56
Co mají za lubem
Tak trochu se obávám, aby to Francouzi nebrali čistě jako snahu vydolovat z Opelu know-how a pak lepit německé znáčky na Pežoty s trochou das auto marketingu.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku