Rallye Dakar, 2. etapa: Kolomý porazil Lopraise

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)
Český jezdec Martin Kolomý dojel kamionem Tatra ve druhé etapě 37. ročníku Rallye Dakar na páté příčce. Porazil krajana Aleše Lopraise (MAN) a celkově je třetí.

Aktualizováno 21:03:

Účastníky Rallye Dakar dnes čekala etapa z Villa Carlos Paz do San Juanu v Argentině. Posádky v kamionech měly před sebou rychlostní zkoušku dlouhou 331 kilometrů, startující v ostatních kategoriích jeli „speciálku“ 518 kilometrů.

Kamiony

Čeští zástupci v kategorii kamionů byli vidět od prvních kilometrů. Zpočátku se hodně vpředu objevoval Martin Macík mladší (Liaz), ale v průběhu etapy ho předstihli zkušení borci Martin Kolomý (Tatra) a Aleš Loprais (MAN).

„Dnes to byl masakr! Několikrát jsme byli mimo trať a trefili strom a skálu. Naštěstí auto je celé a můžeme pokračovat dál. Opět jsme měli problémy s interkomem, ale už je to v pořádku. V dlouhém sjezdu nás pozlobily také brzdy, ale auto jede perfektně. Je to palba a každá chyba nás něco stojí,“ uvedl v cíli druhé etapy Martin Kolomý.

2. etapa: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:34:01, 2. Vjazovič (Bul./MAZ) +46 s, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) +49 s, 4. Stacey (Niz./Iveco) +1:27, 5. Kolomý (ČR/Tatra) +1:41, … 7. Loprais (MAN) +2:40, … 11. Macík (Liaz) +7:28.

Průběžné pořadí po 2. etapách: 1. Stacey 5:06:11, 2. Nikolajev +20 s, 3. Kolomý +1:01, 4. Mardějev +1:05, 5. Vjazovič +1:25, … 7. Loprais +2:00, … 13. Macík +11:41.

Automobily

Dnešní pokračování v kategorii automobilů bylo dvojnásobně úspěšné pro katarské jezdce Nassera Al Al-Attiyaha. Jednak vyhrál etapu a ještě se dozvěděl, že ráno udělená penalizace dvou minut za překročení rychlosti v daném úseku, mu byla zrušena. Jeho týmový kolega a domácí jezdec Orlando Terranova, který byl včera druhý, dnes ztratil čtyřiadvacet minut a propadl se na sedmé místo.

Nejlepším jezdcem s továrním Peugeotem byl na dnešním úseku bývalý dvojnásobný mistr světa v rallye Carlos Sainz ze Španělska, který skončil dnes osmý a stejná příčka mu patří i v průběžném pořadí.

2. etapa: 1. Al-Attiyah, Baumel (Katar, Fr./Mini) 5:04:50, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) +8:30, 3. Ten Brinke, Colsoul (Niz., Bel./Toyota) +10:04.

Průběžné pořadí po 2. etapách: 1. Al-Attiyah, Baumel 6:19:40, 2. De Villiers, Von Zitzewitz +7:42, 3. 3. Ten Brinke, Colsoul +9:42.

Motocykly

V kategorii jednostopých strojů se z jedenácté vyhrané etapy na Dakaru radoval jedenatřicetiletý Španěl Joan Barreda Bort, který se tak posunul do čela průběžného pořadí.

Premiant úvodní etapy Sam Sunderland z Velké Británie zabloudil na 95. kilometru a ztratil přes dvě hodiny. V cíli byl dnes klasifikován jako dvaasedmdesátý a klesl v aktuálním pořadí na 67. místo. Smůlu měl také jeden z favoritů a další Španěl Marc Coma, který dojížděl posledních šedesát kilometrů na prázdné pneumatice. Ztratil 12:32 minut a v průběžném pořadí se propadl ze třetí na šestou pozici.

Nejlépe se dařilo ostřílenému Davidu Pabiškovi a nováčkovi Ondřeji Klymčiwovi, kteří si v průběhu etapy několikrát vyměnili pořadí. Třetí český motocyklista a další z nováčků Milan Engel dojel na 47. místě, Jan Veselý byl na 69. příčce.

Neradostně probíhala dnešní etapa také pro českého jezdce Zdeňka Gottwalda, který byl na první průjezdní kontrole na 63. místě se ztrátou necelých čtyř minut na vedoucího jezdce. V dalším úseku ztratil téměř hodnu, klesl na poslední místo. Jeho ztráta narůstala, ale podle aktuálních informací i nadále statečně pokračuje. Na desáté průjezdní kontrole (z celkových třinácti) ztrácel již 4:16 hodiny. Bližší informace o důvodech jeho situace zjišťujeme.

Motocykly – 2. etapa: 1. Barreda Bort (Šp./Honda) 5:46:06, 2. Goncalves (Port./Honda) +6:13, 3. Faria (Port./KTM) +9:16, … 36. Klimčyw (ČR/KTM) +1:01:27, 37. Pabiška (ČR/KTM) +1:01:59, 47. Engel (ČR/KTM) +1:26:52

Průběžné pořadí (po 2 etapách): 1. Barreda Bort 7:06:44, 2. Goncalves +4:37, 3. Faria (Port./KTM) +10:37, … 33. Pabiška +1:07:57, 34. Klimčyw +1:09:38, 49. Engel +1:47:58.

Čtyřkolky

Na prvních třech místech se objevili stejní jezdci jako v úvodní etapě, ale v jiném pořadí. Ostřílený Polák Rafael Sonik se dnešní výhrou posunul do čela aktuální klasifikace.

2. etapa: 1. Sonik (Pol./Yamaha) 6:49:24, 2. Casale (Chile/Yamaha) +3:33, 3. Lafuente (Urg./Yamaha) +4:14.

Průběžné pořadí (po 2 etapách): 1. Sonik 8:27:39, 2. Casale +2:26, 3. Lafuente +4:30.