Rallye Dakar 2009 (3. etapa): Macháček nejlepší mezi čtyřkolkami

Dariusz Szynder
Diskuze (0)
Českým hrdinou je po 3. etapě dakarské rallye 51letý Josef Macháček, který vyhrál v kategorii čtyřkolek a v průběžném pořadí se posunul na druhé místo. (aktualizované výsledky)

Po dvou etapových vítězstvích debutujícího Christopha Decklercka dnes v kategorii čtyřkolek zaútočil Josef „Machus“ Macháček, 51letý vítěz Dakaru v letech 2000, 2001, 2003 a 2007. Macháček byl v cíli o minutu a 47 sekund dřív než vedoucí muž klasifikace Deckleck. O jednu pozici si polepšil i druhý český jezdec Oldřich Březina.

Marc Coma, vítěz 551kilometrové speciálky ze Sierra Chata do Maquinchao získal převahu 39 minut nad druhým motocyklistou v průběžném pořadí, Davidem Fretigne na motocyklu Yamaha 450 WRF HFP. Událostí dne byla více než hodinová ztráta Cyrila Desprese způsobena problémy s kolem.

Na prvním checkpointu (97 km) Coma získal převahu 5:47 min před Franciscem Lopezem, a 9:49 před Despresem. Na druhém checkpointu již Despres ztrácel na Comu 53 minut, druhý nejlepší čas na tomto bodě patřil Lopezovi (+ 13:34 min), třetí projel Nor Pål Anders Ullevålseter a postoupil tak na třetí místo celkově.

Frans Verhoeven, třetí po rychlostní zkoušce, dostal 32minutovou penalizaci, což ho posunulo na 17. místo v průběžném pořadí.

Druhou vyhranou etapu si v kategorii automobilů připsal reprezentant Kataru Nasser al-Attiyah, ale vedoucí Carlos Sainz byl pouze o 35 sekund pomalejší.

Na prvním checkpointu získal al-Attiyah náskok 1:26 min před Ginielem de Villiersem a 2:22 min před Stephanem Peterhanselem. Carlos Sainz se na druhé místo posunul na checkpointu číslo dvě (+ 2:44 min), a do první trojky zasáhl i Dieter Depping (+ 3:38 min). Takovéto pořadí se udrželo až do cíle speciálky.

Eric Vigouroux z Team Dakar USA zastavil svého Hummera po dvou kilometrech speciálky. Porucha motoru ho přinutila čekat na servisní kamión. Carlo de Gavardo měl problémy z převodovkou a na 125. kilometru odstoupil. Na 190. kilometru pak urval kolo u svého Volkswagenu Stephane Henrard.

V kategorii kamiónů dnes triumfoval Kamaz řízený Vladimírem Čaginem. V průběžném pořadí nadále vede Nizozemec Gerard De Rooy (Ginaf) před koalicí tří Kamazů a pátým Azevedou na Tatře. Aleš Loprais se sice dokázal vypořádat s problémy se spojkou, avšak po třetí etapě ztrácí již 05 hodin 27 minut a 36 sekund, a je celkově 41.Výborně si vedou posádky na Martina Macíka a Ladislava Faltla na Liazech. Mimochodem, KM Racing Team jako největší česká výprava zahrnuje jeden ostrý kamion Liaz, jednu ostrou kamionovou asistenci, jeden doprovodný kamion, dvě upravené Toyoty Hilux, tři motocyklisty na KTM a Josefa macháčka se čtyřkolkou Yamaha.

Zítra nás čeká čtvrtý den soutěže. Účastníci mají před sebou celkem 488 km, speciálka pak měří 459 km.

bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki tatra ktm hummer man gordon ruf bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki tatra ktm hummer man gordon ruf