Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rettungsgasse 2012: Dálniční ulička pro záchranáře v Rakousku povinně

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 13. 12. 2011
1
11
Od prvního ledna 2012 bude v Rakousku platit nové nařízení, týkající se automatického uvolnění pruhu uprostřed vozovky pro záchranná vozidla.

Na změnu upozorňuje velké množství letáků, ale i reklamní spoty v televizi. Pokud se po Novém roce na dálnici nebo rychlostní komunikaci zpomalí doprava a hrozí (či spíše začala) dopravní zácpa, jsou řidiči povinni vytvořit průjezd pro záchranáře. A narozdíl od tuzemských nařízení je jedno, zda se zásahová vozidla nacházejí v blízkosti či nikoli.

Řidič by v případě příjezdu do dopravní zácpy měl nasměrovat vozidlo co nejblíže k okraji vozovky a postavit jej paralelně tak, aby uprostřed vozovky vznikl prostor využitelný sanitkou či záchranáři. A samozřejmě dodržovat přitom dostatečnou bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou.

Existují dva modely: u silnic se dvěma pruhy zajeďte v levém pruhu co nejvíce doleva. V pravém pruhu se posuňte co nejvíce doprava – využijte přitom i odstavný pruh. Toto nařízení platí pro osobní vozidla stejně jako pro motorky, nákladní vozidla i autobusy.

U dálnic se třemi a více jízdními pruhy platí stejný systém. Všechna vozidla v krajním levém pruhu zajedou k levému okraji vozovky, všechny ostatní jízdní pruhy se posunou co nejblíže pravému okraji. Vozidla v krajním pravém jízdním pruhu přitom opět využijí i odstavný pruh. Opakujeme: i když není žádné vozidlo s právem přednosti v jízdě v dohledu.

Co hrozí za neuposlechnutí nařízení? Tresty jsou relativně vysoké, při běžném nedodržení nařízení bude vaše konto nižší o 726 Eur, pokud však neuposlechnutím pravidla zablokujete například sanitku, vyjde vás celé nedorozumění na 2180 Eur.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Zbytečnost
| 13. 12. 2011
Máš pravdu, nehody z nepozornosti se totiž nestávaj a na silnicích jezdí jen předvídající řidiči v dobré kondici, kteří se nevěnují ničemu jinému než dění před a kolem sebe.. ;-)
Avatar - DRBNUTY
Praxe
| 13. 12. 2011
Na Slovaci mame urcite tie iste problemy. :-!
Praxe
| 13. 12. 2011
Ty se starej především o problémy na Slovači. :-!
Česká republika
| 13. 12. 2011
Já měl také za to, že to v ČR je už roky (minimálně od 2007). Nedělá se to, ale v zákoně to je, je tam i popsáno, kde přesně má místo vzniknout.
Zbytečnost
| 13. 12. 2011
a to ani nechci domyslet, co se stane, když na jednom kraji dálnice bude propast.... Desítky uvědomělých řidiců zmaří své životy, aby vyhověli úřednické buzeraci.... :-O
A nebo možná budou používat mozek a nebude to tak horké.... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku