Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ruská vláda poskytne deset miliard rublů na podporu výrobců aut

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 3. 2015 • 18:41
282
Ruskou ekonomiku citelně zasáhl propad světových cen ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině. Zákazníci nekupují dražší věci a automobilky ztrácejí zisky.

Rusko poskytne deset miliard rublů (4,2 miliardy Kč) na podporu výrobců aut. Oznámila to dnes podle agentury Reuters ruská vláda. Chce tak podpořit odvětví, které se potýká se slábnoucí ruskou ekonomikou. Očekává se, že ruský automobilový trh se vrátí k růstu nejdříve příští rok. Mohl by tak od vlády potřebovat další pomoc, napsala agentura Reuters.

Zákazníci tváří v tvář oslabující ekonomice odložili nákupy dražších věcí. Prodej osobních aut a lehkých užitkových vozů v Rusku loni podle sdružení AEB klesl o více než desetinu. Automobilky tak hledají způsoby, jak snižovat náklady, a mění své strategie na kdysi rychle rostoucím trhu. Podle státního statistického úřadu klesla výroba osobních aut v Rusku v únoru meziročně o 17 procent na 130.000 aut.

Největší americká automobilka General Motors ve středu oznámila, že stáhne svou německou značku Opel z ruského trhu a ukončí výrobu ve své petrohradské továrně.

Kromě nižšího prodeje trápí výrobce aut i pokles marží. Ty se v důsledku slabšího rublu snížily o deset až 15 procent. Pokles hodnoty ruské měny zvýšil náklady na dovoz automobilových součástí a odrazil se i ve vyšších cenách kovů, uvedla vláda.

„Mnoho výrobců aut v současnosti pracuje s minimální úrovní ziskovosti. Dotace z rozpočtu ve výši deset miliard rublů (jim) umožní využít v prvním čtvrtletí dodatečnou výrobní kapacitu odpovídající zhruba 110.000 vozidlům a zachovat pracovní místa," sdělila vláda.

Vláda v Moskvě již zahájila program, ve kterém nabízí slevy při koupi nového vozu na protiúčet. Také finančně podporuje půjčky na koupi auta a podmínky leasingu. Nyní vláda uvažuje o tom, že program v tomto roce rozšíří o dodatečné finanční prostředky.

Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že ruská ekonomika má to nejhorší za sebou. Největší ruská automobilka AvtoVAZ mezitím v novém odhadu uvedla, že díky stahující se zahraniční konkurenci zvýší svůj podíl v segmentu levnějších vozů ze současných 40 procent na polovinu.

Krize nicméně neušetřila ani AvtoVAZ, který vyrábí nejoblíbenější ruská auta Lada. Automobilka loni vykázala čistou ztrátu 25 miliard rublů a podobně jako jiné automobilky přikročila ke zvyšování cen. Cenu automobilů Lada tak letos v březnu zvýšila podruhé od začátku roku.

Související články

Témata
27. 3. 2015 12:41
Re: Hlavně, že mají Krym!
A já si říkal, že jsem ji už dlouho neviděl v diskuzi. Víš, že mi ty její přitroublý názory, ale vůbec nechyběj >:-[] Dogmatická zbohatlická slepice co si hrála na děsně distingovanou a vševědoucí. Chvála bohu, že je v *.
27. 3. 2015 12:32
Re: Hlavně, že mají Krym!
Ve chvíli kdy se jedna velmoc cítí ohrožená druhou velmocí je mezinárodní právo bezcennej cár papíru. Z toho je potřeba vycházet a nepřikládat mu zbytečně velikou důležitost. V době studený války se taky amíci neštítili provézt invazi na Kubu se snahou zlikvidovat Castra. Prostě proto, že se cítili být ohroženi spojenectvím Kuby a SSSR. A mezinárodní právo je v tu chvíli taky absolutně nezajímalo.
27. 3. 2015 12:28
Re: Hlavně, že mají Krym!
No tak teď už bude. ;-)
27. 3. 2015 12:27
Re: Hlavně, že mají Krym!
Ale kulový. Co si jako myslíš, že potáhnou na Evropu? Nečum furt na Novu a neber moudra z Novinek nebo se z toho zcvokneš >:D
27. 3. 2015 12:25
Re: Hlavně, že mají Krym!
Ne ne ty tam svrhnou vládu a dosadí si svoji loutkovou. Případně tam zanechají bordel a nechají to tak, protože zjistí, že na vzniklou situaci jsou krátcí >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku