Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Opel odejde na konci roku z ruského trhu

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 19. 3. 2015 • 22:15
9
64
Zobrazit náhledy (9)
Opel Opel Opel Opel
Opel se stahuje z ruského trhu. General Motors si ve velké zemi ponechá pouze značky Chevrolet a Cadillac. Paletu prvního jmenovaného ještě navíc zredukuje.

Ač část Ruska leží v Evropě, tamní trh je velmi specifický. Ze západní, jižní a severní části starého kontinentu se stahuje Chevrolet, v Rusku naopak skončí Opel. Koncern General Motors oznámil, že odejde v prosinci letošního roku. Přítomnost původně americké značky bude omezena na tři z USA importované modely: sportovní ikony Camaro a Corvette a velké SUV Tahoe. Není to ale vše.

Produkci ukončí také závod ve druhém největším ruském městě Sankt Petěrburgu (Petrohradě), a to už letos v létě. Američané jej hodlají zcela uzavřít. Beztak v současné době až do května stojí, situace v zemi není nejrůžovější a trh s novými auty se propadá. Smlouva s GAZem ohledně montáže také vezme zasvé v průběhu roku 2015. Mainstream tedy také končí, konkrétně se jedná o odcházející Spark, Aveo, Cobalt, Cruze, MPV Orlando a SUV Captiva a Trailblazer.

„Tato změna obchodního modelu v Rusku je součástí naší globální strategie k zajištění dlouhodobé udržitelnosti na trzích, kde působíme," řekl prezident GM Dan Ammann a pokračoval: „Tímto rozhodnutím se vyhneme významným investicím do trhu, který má velmi náročné dlouhodobé vyhlídky." Generální ředitel Opelu Karl-Thomas Neumann dodal: „Nemáme odpovídající úroveň lokalizace pro důležitá vozidla vyrobená v Rusku a současné tržní prostředí neodůvodňuje významnou investicí pro další lokalizaci." Odchod bude něco stát, konkrétně 600 milionů dolarů (15,3 miliardy korun). Třetinu z této částky představují nepeněžní výdaje.

O záruky a servis se však ruští majitelé „lidových“ chevroletů a opelů nemusejí obávat. „Můžeme ujistit naše zákazníky, že se budeme i nadále poskytovat záruky, díly a služby,“ dodal Neumann a neopomněl všem včetně dealerů poděkovat. Je však nutná restrukturalizace sítě, končící prodejci dostanou odstupné... Proto zmíněné náklady.

Existují vůbec nějaké pozitivní zprávy? Jistě. Společný podnik s AvtoVAZem bude žít dál. Zatím vyrábí Chevrolet Niva, auto, které vzniklo ještě v Togliatti jako druhá generace Nivy s kódem 2123. Nástupce má přijít v příštím roce. Jeho vizi v podobě drsného konceptu se zážehovým motorem 1,8 litru od PSA, pětistupňovou převodovkou, uzávěrkou diferenciálu a pohonem všech kol představil Chevrolet na autosalonu v Moskvě v srpnu 2014. General Motors také ponechá na ruském trhu luxusní Cadillac, protože díky modelové ofenzivě zde v blízké budoucnosti očekává růst.

„Museli jsme přijmout rozhodná opatření v Rusku k ochraně našeho podnikání. Potvrzujeme náš výhled vrátit evropské podniky k ziskovosti v roce 2016 a trváme na našich dlouhodobých cílech, jak jsou definovány ve strategii DRIVE! 2022, " dodal ještě Neumann. Během oněch příštích sedmi let plánuje evropská divize GM zvýšit tržní podíl na starém kontinentu na 8 % a dosáhnout alespoň pětiprocentního zisku.

Témata
20. 3. 2015 16:55
Re: Vim co chtel autor rict
To, co zde uvádíš o Krymu mi je samozřejmě známo. To ovšem nic nemění na tom, že šlo o flagrantní porušení mezinárodního práva a první anexe území cizím státem v Evropě od konce II. světové války. Navíc Rusko porušilo čtystrannou dohodu, kterou spolupodepsalo a která Ukrajině garantovala její územní celistvost za to, že se vzdala jaderných zbraní. Rusko prostě nemá žádné právo diktovat sousednímu státu, jakou politickou cestou se smí nesmí vidat! To jsme u nás zažívali 42 leta tato doba se už v Evropě nikdy nesmí vrátit. :-!
20. 3. 2015 14:28
Re: Vim co chtel autor rict
Nevím, proč se rozčiluješ :-) Že FSB po celé západní a střední Evropě od uloupení Krymu Ukrajině organizuje celé sítě placených "diskutérů" na všech možných diskusních webech je všeobecně známý fakt. Informační válku totiž Rusáci považují ve své "maskyrovce" za velice důležitou součást svojí strategie. No a když si tady člověk každou chvíli čte tvé extrémně proruské postoje, samozřejmě ho nemůže nenapadnout, zda-li nejsi jeden z účastníků této hry... :-!
Avatar - Barrichello
20. 3. 2015 08:46
Re: ok
Hlavně ty Děnpry už se nedělaj, dělá se jen Ural, a ten je výrazně modernizován, motory jiné se vstřikováním, spousta konstrukčních změn na celé motorce.
20. 3. 2015 06:39
Re: ok
Co se týče motocyklů BMW se sajdou - typ R71 na kterých jel Wehrmacht ke Stalingradu a jeho podobnost s motocykly Dněpr a Ural, tak se (možná kupodivu) nejedná o krádež, ale legální výrobu. Rusko koupilo licenci ještě před napadením Německem. Existují údajně i BMW vyrobené v Rusku, které jsou nyní velmi sběratelsky ceněné.
Sám jsem si chtěl takový motocykl se sajdou kupovat, ale zachovalé originální BMW je dost drahá záležitost. Dněpr stojí zlomek toho. Z koupě nakonec bohužel sešlo. Stroj, na který jsem se jel podívat byl sice pěkně renovován, ale papíry neseděly typově s motorkou, čísla vybroušena a přeražena... No děs.
19. 3. 2015 22:34
Re: A co na to
Viděl jsem jeho slavný rozhovor v Událostích, komentářích na ČT 24. Je to jeden z největších pablbů a demagogů, co jsem v poslední době viděl... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud