Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ruské automobilce AvtoVAZ v lednu prudce klesl odbyt

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 2. 2. 2010 • 12:57
12
5
Zobrazit náhledy (12)
Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli) Lada (Vaz/Žiguli)
Největší ruská automobilka AvtoVAZ v lednu prodala jen okolo 17.000 aut a na skladě má 56.500 vozů. Uvedl to hospodářský list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje.

Automobilka své údaje ještě nezveřejnila, nicméně předpokládá lednové prodeje okolo 20.000 aut. Ale i to by meziročně představovalo propad o 40 procent a nejhorší výsledek v posledních letech.

V lednu měl AvtoVAZ podle deníku i rekordně malé tržby 3,3 miliardy rublů (asi dvě miliardy korun), když i během loňského krizového roku podnik měsíčně utržil okolo šesti až sedmi miliard rublů. Výsledky mohou podle Kommersantu vést už na jaře k platebním potížím automobilky, která nyní jedná s věřiteli a vládou o pomoci při restrukturalizaci dluhů a spuštění investičního programu. Z požadovaných 50 miliard rublů (zhruba 31 miliard Kč) automobilka zatím získala jen 12 miliard. Nyní by podle expertů mohl podnik potřebovat ještě více.

Vedomosti připomínají, že AvtoVAZ až dosud nejhorší výsledek zaznamenal loni v listopadu, kdy prodal 23.952 vozů Lada. K lednovému propadu mohly přispět dlouhé novoroční prázdniny, pozastavení vládního programu dotovaných úvěrů na nákup nových aut, díky kterému se v dřívějších měsících prodávalo okolo 8000 aut, i vyčkávání zákazníků na spuštění "šrotovného", které se má v Rusku rozběhnout od března.

AvtoVAZ se v loňském roce dostal na pokraj bankrotu kvůli prudkému poklesu domácí poptávky po automobilech v důsledku světové hospodářské a finanční krize. Firmu však zachraňovala státní pomoc v hodnotě zhruba 18 miliard Kč.

Výroba v největší ruské automobilce se loni propadla o více než 60 procent. Pro letošek však firma ohlašovala nárůst produkce o téměř polovinu.

Před příchodem krize analytici předpovídali, že Rusko brzy vystřídá Německo na pozici největšího trhu s automobily v Evropě. Poptávka po automobilech v Rusku však v loňském roce klesla o polovinu. Rozsáhlá propouštění a snižování mezd v důsledku hospodářské a finanční krize nutí řadu Rusů omezovat výdaje. Prodej aut tlačí dolů rovněž neochota bank poskytovat úvěry.

Související články

Témata
Avatar - chetoos
26. 2. 2010 16:15
lada
To jsem nevěděl že at lada 1500 a 2107 se jěště vyrábí a že ji klesl odbyt ani se nedivím >:D
3. 2. 2010 14:05
Titulní obrázek
Lady obecně jsou naprosto příšerné, ovšem problémem je spíš příliš MALÝ než příliš velký vliv Renaultu (viz úspěch Dacie).

Nicméně zrovna ta modrá Niva na titulním obrázu je pěkná. :yes: Za takových 50 tisích bych si ji jako třetí nebo čtvrté auto klidně koupil a teď v zimě by mi všichni kolem záviděli :-) V pořádně zasněženém dlouhém strmém by Niva zvítězila i nad X6 M :-)
Avatar - Ada je zase tady
3. 2. 2010 13:08
Zakaznici se boji vlivu firmy rendlik a syn na AvtoVAZ
Francouzska opatreni typu "usetrime za kazdou cenu" mohou vest k propadu spolehlivosti techto vozu. A pokud prestane auto jet, muze to v Rusku znamenat smrtelne ohrozeni posadky. Francouzska "kvalitni" elektronika privede AvtoVAZ jen ke krachu.
3. 2. 2010 06:58
Re: Není divu.
Domáci trh by ešte vstrebal veľa - ak by bolo za čo. Kríza sa prejavila naplno, takže sa nekupuje, najviac to pocítila práve vrstva ľudí či firiem, ktoré lacnejšie domáce autá kupovali.

:-) :-) :-)
PROSÍME SI DISKUSIE POD TESTY RESP. CELÝ MAGAZÍN.
:-) :-) :-)
Avatar - Well-being
2. 2. 2010 23:47
Není divu.
Spíš je k podivu, že tyto muzeální kousky ještě někdo kupuje ...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud