Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rusové oživili nápad s pátým kolem pro snadnější podélné parkování. Podívejte se, jak to dopadlo

Jan Zajíc Jan Zajíc 17. 7. 2020 • 14:53
7
Zobrazit náhledy (7)
Rusové oživili nápad s pátým kolem pro snadnější podélné parkování Rusové oživili nápad s pátým kolem pro snadnější podélné parkování

Podélné parkování je pro mnoho řidičů doslova noční můrou. A bylo tomu tak i v minulosti.

Usnadnit pro někoho nenáviděnou činnost se pokusil také Američan Brooks Walker, který přišel s nápadem přidělat k autu páté kolo. To mělo na starost zajetí do mezery mezi vozy.

Walker si netradiční řešení patentoval už v roce 1932, ovšem zřejmě až počátkem 50. let postavil funkční verzi. Princip byl na první pohled jednoduchý: řidič zajel přídí vozu do mezery za auto před sebou, ovladačem vysunul poháněné páté kolo, které záď nadzvedlo a vůz poslalo ke krajnici. Podobným způsobem proběhlo i vyparkování.

Vynálezce postupně zkusil několik verzí mechanismu a jeho pohonu, ani jedno řešení se ovšem masově neuchytilo. Hlavním důvodem bylo výrazné omezení zavazadlového prostoru.

Walker však alespoň inspiroval ruské nadšence z youtubového kanálu Garage 54. Ti se rozhodli, že zkusí podobný systém nainstalovat do Fiatu Uno.

Zvolili přitom poměrně jednoduché a nepříliš elegantní řešení, které ale, zdá se, funguje. Směr pohybu pátého kola určuje ovládání prostřednictvím páček směrovek. Podívejte se sami, jak to celé dopadlo.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku