Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rusové ukázali drsně vypadající obojživelné vozidlo. Ve vodě má být nezvykle rychlé

Jan Zajíc Jan Zajíc 20. 8. 2020 • 03:35
10
Zobrazit náhledy (10)
BMK Drozd BMK Drozd BMK Drozd BMK Drozd BMK Drozd

Ruská armáda by v blízké budoucnosti mohla do své flotily zařadit zajímavý obojživelný stroj.

Vozidlo s označením Drozd vyvíjí petrohradská společnost BMK (Baltijskaja mašinostroitěl'naja kompanija) a jeho prototyp právě podstupuje testování. Podle firmy je Drozd prvním ruským obojživelným vozidlem s pohonem všech kol a schopností plavby ve skluzu.

Ve vodě se totiž podle informací ruské armádní televizní stanice Zvezda nový obojživelník umí pohybovat rychlostí až 70 km/h. A ani na souši nemá být louda, zvládne až 100 km/h.

Mimochodem, přepnutí z "lodního" na "automobilový" režim prý zabere jen 12 sekund.

O pohon zajímavě vyhlížejícího stroje se stará blíže nespecifikovaný vznětový motor o výkonu 260 koní, spojený s třístupňovou automatickou převodovkou. Zásoba paliva má stačit k dojezdu 800 km na souši a 300 km ve vodě. Výrobce slibuje také velmi dobré schopnosti v terénu, světlá výška ostatně dosahuje 420 mm.

V konstrukci se údajně bohatě uplatnily lehké kompozitní materiály, proto prázdný Drozd váží "jen" dvě tuny. Nosnost činí 1,5 tuny.

BMK dále vyzdvihuje modularitu, která umožňuje postavit na jednom základě řadu obojživelných vozidel s různými možnostmi využití. Samotný Drozd je vyvíjen jako hlídkové a průzkumné obojživelné vozidlo.

Vzhledem k předpokládanému armádnímu využití se počítá s instalací různých zbraňových systémů (od kulometů po raketomety) a také s možností vozidlo vybavit balistickou ochranou.

Některá média spekulují také o tom, že BMK Drozda nabídne i zájemcům z řad civilistů.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud