Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Samohybný obytný přívěs pomáhá snížit spotřebu a tím zvýšit dojezd tažného elektromobilu

Mirek Mazal
Diskuze (9)

Ekologický vozík nezvyšuje spotřebu tažného vozidla, naopak pomáhá elektromobilu dojet dál. Kromě vlastního pohonu nabídne i minimalistické bydlení.

Populární platforma RVshare umožňující pronájem obytných vozů začala spolupracovat se společností Lightyear, která zajišťuje přednostní přístup k rezervacím nových obytných přívěsů určených pro milovníky alternativního cestování nejlépe pomocí obnovitelné energie. Zájemci si už mohou objednat ekologickou novinku dopující elektromotory tažného vozidla.

Multifunkční přívěs nese jméno Lightship L1. Hlavní výhodou je vlastní pohon, který tak zachová dojezd vozidla vepředu. V opačném případě by zátěž na kouli zvyšovala spotřebu elektřiny, popřípadě benzínu či nafty. Testy ukázaly, že po připojení těžkého břemena klesá perimetr působnosti nabíjecích aut na méně než polovinu papírových hodnot.

Podložené nedostatky byly prý neutralizovány a „elektrické vozidlo s dojezdem 300 mil používané k tažení zůstává elektromobilem s dojezdem 300 mil“, dodává výrobce. Pomocnou ruku jízdě celé soupravě podává velká baterie o kapacitě 80 kWh. Hodnota odráží délku karavanu 8,2 metru a zejména celkovou hmotnost cca 3,4 tuny. Výška je přizpůsobena cestovnímu režimu (2 metry), po rozbalení tábora je možné střechu vysunout ještě o metr výš.

Video se připravuje ...

Zastřešení včetně dvou markýz kryjí solární panely, veškeré napájení z nebe je možné využít pomocí hnacího elektromotoru nebo přítomných spotřebičů denního života. Zajímavostí je funkce nabíjení elektromobilu během parkování téměř kdekoliv na světě. Po převedení L1 do cestovního uspořádání vznikne přísně aerodynamická stavba snižující odpor vzduchu na minimum.

Uvnitř funkčně navrženého příbytku zaujme minimalistický design bohatě ozářený množstvím světla. Nezvykle četné prosklení opticky rozšiřuje garsonku vybavenou půlkruhovým sezením, plnohodnotným kuchyňským koutem a úložnými schránkami. Zdroje uvádí přespání až pro šest osob, nicméně první obrázky naznačují pohodlí tak pro poloviční osazenstvo. Postel vznikne z pomyslného obývacího pokoje, přičemž cílová skupina pronajímatelů či kupců žije spíše venku v souladu s přírodou.  

Základní cena plně elektrického karavanu začíná na částce 125 tisíc dolarů (2,8 milionu Kč). Trh nabízí levnější varianty, ale ne revolučního charakteru. Vzhledem k oblibě automobilového cestování a růstu povědomí o elektromobilitě nebude problém zaujmout potenciální kupce. Nejaktivnější z nich mohou složit zálohu 500 USD (11.000 Kč) a po registraci u RVshare se dostanou do předních pozic čekací listiny. Dodání prvních kusů L1 je odhadováno na konec roku 2024.

Video se připravuje ...

Mirek Mazal
Diskuze (9)

Doporučujeme

Avatar - WinDiesel
26. 3. 2023 14:23
Re: Nesmysl na kolech…
cirkus?
26. 3. 2023 10:34
Re: Nesmysl na kolech…
:-)
Ale zase čím větší a delší, tím víc solárů, kde to skončí... :-) ...když bude vláček z přívěsů dostatečně dlouhý, tak za slunečného dne...
25. 3. 2023 22:23
Re: Nesmysl na kolech…
Tak amíci mají vše velké, takže i velký přívěs = velký odpor vzduchu a pak je tu váha = velký přívěs znamená i vyšší váhu, 80kWh baterka se na tom podepíše tak 400kg a elektropohon přidá dalších x desítek kg… Co na to říct ;-)
25. 3. 2023 21:15
Re: Nesmysl na kolech…
A hlavne má tie "obrovské" rozmery len kvôli baterke, že...
25. 3. 2023 15:43
Nesmysl na kolech…
Už jen to, že má ten obytný přívěs 3,5t a obrovské rozměry je nesmysl. Jen asi zapálený EV fan by se s tímhle vydal na cestu přes státy ;-) O ceně nemá smysl mluvit, kdo má třeba na Hummera EV za 120tis USD, určitě najde dalších120tis USD na tohle … Zas proti gustu ;-)