Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sandvik předvedl schopnosti autonomního řízení důlního nakladače ve skleněném bludišti

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 20. 10. 2018 • 10:37
10
Zobrazit náhledy (10)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Společnost Sandvik již více než dvacet let v dolech využívá automatizované nakladače a vozidla. Nyní uvádí její novou generaci a demonstruje schopnosti nakladače bez lidské posádky.

Společnost Sandvik se v devadesátých letech zaměřila na využití automatizovaných a dálkově ovládaných vozidel v důlním provozu s cílem vyjmout lidské posádky z potenciálně nebezpečného podzemního prostředí a zároveň se snahou o zvýšení produktivity práce.

Po více než dvaceti letech mají za sebou stroje společnosti Sandvik přes dva miliony provozních hodin v podzemí. Za tuto dobu podle materiálů společnosti nedošlo k jediné nehodě s účastí lidí.

Systém autonomního řízení důlních nakladačů a nákladních vozidel společnosti Sandvik se učí trasy, po nichž se pak pohybuje, od prvního vstupu do tunelů dolů. Pro řízení vozidla jsou využívány údaje z celé řady senzorů a gyroskopů, zatímco GPS, které pod zemí nefunguje, zde použito není.

Vozidla jsou i přes své vlastní systémy řízení neustále pod dohledem svých strojníků a řidičů. Ti mohou kdykoliv zasáhnout do řízení, i když nejsou přítomni v jejich kabinách, ale usazeni v komfortní řídící místnosti na zemském povrchu a mají k dispozici informace o pohybu vozidel včetně záběru z kamer na nich umístěných.

Schopnosti autonomního řízení důlního nakladače demonstrovala společnost Sandvik, když do labyrintu vytvořeného ze skleněných tabulí vyslala vozidlo s celkovou délkou 11 metrů a hmotností 38 tun. Výsledek odhalují videa, z nichž vyplývá, že pro skleněné tabule byl mnohem nebezpečnější než samotný stroj lidský tým, který se na provedení tohoto testu podílel.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku