Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šéf Porsche Wiedeking končí, zlatý padák váží 50 milionů eur

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 23. 7. 2009 • 01:34
20
Ředitel německého výrobce luxusních vozů Porsche Wendelin Wiedeking s okamžitou platností opustí firmu. Rozhodla o tom na nočním zasedání dozorčí rada společnosti Porsche Automobil Holding SE.

Dozorčí orgány rovněž schválily navýšení kapitálu firmy a vyslovily se pro dokončení jednání o investici z Kataru, což má napomoci k oddlužení firmy a urovnat cestu k vytvoření společného koncernu s největším evropským výrobcem automobilů Volkswagen.

Wiedeking je ústřední osobností v mocenském boji mezi automobilkami Porsche a Volkswagen. Jeho nástupcem má být dosavadní šéf výroby u Porsche Michael Macht.

Po odchodu Wiedekinga se podle německých médií zdá být jisté, že automobilku ze Stuttgartu postupně převezme Volkswagen a učiní z ní desátou značku koncernové skupiny. Tím by se uskutečnil plán spolumajitele Porsche Ferdinanda Piëcha. Ten je zároveň předsedou správní rady VW, která se má sejít dnes odpoledne.

Dluhy Porsche mají být podle kontrolního grémia 12 nejvýznamnějších členů jeho dozorčí rady odbourány prostřednictvím navýšení kapitálu o pět miliard eur (téměř 130 miliard Kč) a investičním vstupem Kataru. Dozorčí rada pověřila vedení firmy dokončením jednání s arabskou zemí.

Cílem těchto kroků má být vytvoření předpokladů pro vytvoření integrovaného automobilového koncernu ze společností Porsche SE a Volkswagen AG, oznámila dozorčí rada po údajně jednohlasném usnesení.

Dnes odvolaný Wiedeking si získal respekt za to, že v 90. letech minulého století automobilku postavil na nohy, teď se ale na jeho hlavu snáší vlna kritiky za to, že se snažil v nejméně vhodné době o převzetí Volkswagenu. Firma Porsche nakupila snahou o převzetí 51 procent VW dluhy ve výši kolem deseti miliard eur.

V čele firmy Porsche AG stál Wiedeking od roku 1993. Spolu s ním společnost opouští i její finanční ředitel Holger Härter. Oba přijdou také o svá členství v dozorčích radách Volkswagenu a Audi. Automobilka sdělila, že svým odchodem by měli výrazně přispět k uklidnění situace.

Wiedeking si jenom loni vydělal 77,4 milionu eur (zhruba dvě miliardy Kč). Nyní dostane odstupné ve výši 50 milionů eur, z nichž polovina je však určena jisté dobročinné nadaci. Wiedekingovi měla pracovní smlouva vypršet až v roce 2012.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
25. 7. 2009 13:11
Re: Milý Alessio!
Půjčka na akcie (vw) ;-)
25. 7. 2009 11:46
Re: Milý ladlen(e)!
Tych 125 milionov moze byt asi tak stotina statneho rozpoctu... ale aj keby bola desatina, koho co do toho, aky je vysoka mzda toho ci onoho cloveka, alebo jeho odstupne. Ak by si bol na takej istej pozicii, mal by si aj Ty, hej, samozrejme, Ty by si nikdy nechcel byt na takom poste, iste chapem... aspon si to myslis teraz. Ja si myslim, ze to odstupne bolo prinajmensiom zasluzene. 1., za vsetko co spravil pre porsche, 2., proste mal zmluvu, ktoru ukoncili pred uplynutim dohodnutej doby, tak ja by som sa na ne vyral, a vysudil ciastku ktora bola v zmluve, charitativnim organizaciam by som dal velke *, nech sa prizivuju na inych debiloch. Cast prachov by som dal znamim, skolam, a ludom ktorych poznam. Ale tym, ze sa Wiedeking zachoval tak, ako sa zachoval, ze sa s nimi dohodol na o mnoho nizsiej ciastke, aku by mohol dostat, iba potvrdzuje skutocnost, ze si tie rachy zasluzil a velkost jeho osobnosti.
Avatar - Hammunasakra
25. 7. 2009 01:26
Re: Milý ladlen(e)!
Pokud je tam "reálný" VZTAH k majetku který spravuje - je to celkem ok (navíc Wendelin slíbil POLOVINU odchodného po zdanění věnovat na dobročinné účely - a jistě se to i stane)
Dobrou noc :-)
Avatar - Hammunasakra
25. 7. 2009 01:24
Re: Milý Alessio!
To jsou jen takové informace pro "dav"
Porsche de facto ŽÁDNÉ dluhy NEmá, neb vlastní MAJORITNí balík akcií vw ve VĚTŠí hodnotě, než je ten dluh (to byla jen taková "hra" pro veřejnost - v "zákulisí" se MUSELA dozorčí rada Porsche a vw - což jsou rodiny Piëch a Porsche DOHODNOUT, že to bude ... tak jak to bylo ;-)
Dobrou noc :-)
25. 7. 2009 01:16
Re: Ze dna na vrchol...
Považuješ za normálne, aby jeden človek, čo ako schopný, dostal za 1,5 roku v zamestnaní 125 miliónov euro? To je zhruba desatina slovenského štátneho rozpočtu.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud