Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Senát asi schválí snazší odtah aut bez platné technické kontroly

ČTK ČTK 16. 3. 2020 • 02:59
7
Zobrazit náhledy (7)
Problém s odstavenými vraky se přesune z ulic na sběrná parkoviště (na starší fotce Praha-Dubeč), kde budou auta čekat, až doběhnou zákonné lhůty před likvidací Odstavené auto bez STK

Senát zřejmě schválí poslanecký návrh, který usnadní odtahování odstavených aut z veřejných parkovišť a silnic. Schválit návrh doporučil v tomto týdnu senátní hospodářský výbor.

Novela zákona o pozemních komunikacích dává vlastníkům silnic a veřejných parkovišť právo nechat odtáhnout nově také vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Senát by měl novelu projednávat příští týden ve středu.

Podle současného zákona je možné nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Předkladatelé, mezi nimiž je i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), poukazují na to, že za současného stavu se silnice a veřejná parkoviště mohou stávat místem pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku. Většina odstavených vozidel podle nich přitom nesplňuje definici vraku v souladu se zákonem a zákon nezakazuje ani stání vozidel na pozemních komunikacích bez platné technické kontroly.

Novela předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejprve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo je odstavil jinam. Pokud by provozovatel nereagoval, mohl by odstranit vůz na náklady provozovatele až po dvou měsících. Provozovatele by také musel informovat o tom, kde si může automobil vyzvednout. V případě, že by provozovatel o vozidlo nejevil zájem, vlastník komunikace by je mohl vydražit, případně nechat zlikvidovat.

Sněmovna do předlohy vložila i návrh Jana Čižinského (KDU-ČSL) a dalších poslanců z jiných stran, který umožní snazší obnovování parkovacích oprávnění v parkovacích zónách. Obce budou mít právo nahlížet do patřičných registrů a samy si ověřovat údaje o žadatelích.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud